Dijital asistanlara yönelik algıların tüketici kullanım niyeti üzerine etkisi
The effect of perceptions towards digital assistants on consumer intention to use
  1. Tez No: 868200
  2. Yazar: FERDİ TONK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAN GÜLÇİÇEK TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bilgi çağındaki teknolojik gelişmeler sonucunda dijitalleşme kavramı ortaya çıkmış ve hem bireyler hem de işletmeler üzerinde oldukça etkili olmuştur. Değişen tüketim alışkanlıkları sonucunda işletmeler, dijital teknoloji araçlarını kullanarak tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalışmaktadır. Dijital pazarlamanın gelişmesiyle yeni uygulamalar ortaya çıkmıştır. İnsanlarla yazılı ya da sözlü olarak etkileşime girerek karşılıklı diyaloglar kurabilen yapay zekâ destekli dijital asistan uygulamaları hem tüketiciler hem de işletmeler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında dijital asistanlara yönelik algıların tüketici kullanım niyeti üzerindeki etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada tüketicilerin tutum ve davranışlarını incelemek için teknoloji kabul modelinden yararlanılmıştır. Araştırma verileri, 400 katılımcının yer aldığı anket çalışması ile toplanmış olup SPSS 25.0 ve AMOS 22,0 programları kullanılarak tanımlayıcı istatistik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Düzenleyici değişkenlerin test edilmesinde ise Process Macro yazılımı kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına bakıldığında algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda ve sosyal etkinin kullanım niyeti üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlerden yalnızca yaş değişkeninin algılanan kullanım kolaylığı ve kullanım niyeti arasındaki ilişkide düzenleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the age of information, the concept of digitalization has emerged as a result of technological advancements, significantly impacting both individuals and businesses. With changing consumer habits, businesses are striving to respond to the desires and needs of consumers by utilizing digital technology tools. With the development of digital marketing, new applications have emerged. Artificial intelligence-supported digital assistant applications, capable of engaging in interactive dialogues with individuals either in written or verbal form, are extensively used by both consumers and businesses. This study aims to demonstrate the effect of perceptions towards digital assistants on consumer usage intention. The technology acceptance model has been utilized to examine consumers' attitudes and behaviors. Research data were collected through a survey conducted with 400 participants, and descriptive statistics analysis, factor analysis, correlation analysis, regression analyses were performed using SPSS 25.0 and AMOS 22.0 software. Process Macro software was used to test moderator variables. The analysis results revealed that perceived ease of use, perceived usefulness, and social influence have a positive effect on usage intention. Among demographic variables, only age was found to have a moderating effect on the relationship between perceived ease of use and usage intention.