Dijital dönüşüm sürecinde lojistik 4.0 uygulamaları: Sürdürülebilirlik perspektifi ile lojistik sektörü üzerine bir araştırma
Applications of logistics 4.0 in the digital transformation process: A research on the logistics sector with a sustainability perspective
- Tez No: 868198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GERŞİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Endüstri 4.0 kavramının ortaya atıldığı 2011 yılından beri, söz konusu sanayi devrimi ve çeşitli sektörler üzerindeki etkileri büyük ilgi uyandıran bir konuyu oluşturmuştur. Benzer şekilde sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma, boyutlarının geniş etkilere sahip olması sebebiyle hem akademik, hem de sektörel bağlamda literatürde en çok ilgi çeken konulardan birini oluşturmaktadır. Lojistik, tedarik zincirinde yer alan çeşitli aktörleri, kaynak kullanım miktarı ve çalışma performansına büyük etkiler yaratma potansiyeli ile sürdürülebilirlik bağlamında oldukça kritik bir sektörü oluşturmaktadır. İçinde bulunduğumuz dijital dönüşüm çağında lojistik stratejilerini belirlemek ve operasyonları teknolojik çözümler ile birleştirerek sürdürülebilirlik prensibine uygun olarak yürütmek, firmaların küresel rekabette hayatta kalabilmeleri için bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Bu çalışmada, lojistik 4.0 teknolojilerinin sürdürülebilirliğin ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları üzerindeki etkileri bir lojistik hizmet sağlayıcı olarak freight forwarder firmalar üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmada, lojistik 4.0 teknolojilerinin freight forwarder firmalarının ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği üzerindeki olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilebilecek etkileri nitel bir yaklaşım kullanılarak değerlendirilmiş ve yarı yapılandırılmış görüşmenin çok yönlü doğası ile geniş bir perspektiften bakmak hedeflenmiştir. Nitel araştırma kapsamında, Türkiye menşeili uluslararası alanda faaliyet gösteren 20 freight forwarder firmadan, 20 yönetici veya çalışan ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş ve analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, endüstri 4.0 teknolojilerinin lojistik sektöründe, sürdürülebilirliğin her bir boyutu üzerinde olumlu ve olumsuz anlamda önemli etkileri olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada, olumsuz etkilerin kaynakları ve bu etkilerin giderilmesine yönelik çözümler de ortaya koyulmuştur. Bu tez çalışması, Türkiye menşeili freight forwarder firma örneklemi üzerinden teknolojik dönüşüm etkilerini incelemesiyle literatürdeki boşluğu doldururken, bu etkileri şeffaf bir şekilde ortaya koymasıyla sektöre ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the introduction of the Industry 4.0 concept in 2011, this industrial revolution and its effects on various sectors have been a topic of great interest. Similarly, sustainability and sustainable development, due to their broad dimensions, have become one of the most captivating subjects in both academic and industrial contexts. Logistics, as a sector, plays a crucial role in sustainability by potentially exerting significant impacts on various actors in the supply chain, resource utilization, and operational performance. In the current era of digital transformation, determining logistics strategies and integrating operations with technological solutions to align with sustainability principles are perceived as a necessity for companies to survive in global competition. This study evaluates the effects of Logistics 4.0 technologies on the economic, social, and environmental dimensions of sustainability through freight forwarding companies as logistics service providers. In the research, the positive or negative impacts of Logistics 4.0 technologies on the economic, social, and environmental sustainability of freight forwarders are assessed using a qualitative approach. The multifaceted nature of semi-structured interviews is employed to gain a comprehensive perspective. Within the scope of qualitative research, semi-structured interviews were conducted with 20 executives or employees from 20 international freight forwarding companies based in Turkey. The findings were then analyzed. Based on the results, it was determined that Industry 4.0 technologies have significant positive and negative effects on each dimension of sustainability in the logistics sector. Additionally, the sources of negative impacts and solutions for mitigating these effects were identified in the study. This thesis fills a gap in the literature by examining the impact of technological transformation through a sample of Turkish freight forwarder firms. Moreover, by transparently presenting these effects, the study sheds light on the industry.