Sona erme hallerinde anonim ortaklığın temsili
Representation in cases of termination of a joint-stock company
  1. Tez No: 868263
  2. Yazar: EREN ÇITIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Sona erme hallerinde anonim ortaklığın temsili başlıklı çalışmamızda, anonim ortaklıkların sona erme halleri ve bu aşamada temsili çerçevesinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve çözümlerin ortaya konulması hedeflenmektedir. Anonim ortaklıklar, tüzel kişi olmaları sebebiyle kanuni temsil organı olan yönetim kurulu vasıtasıyla temsil edilirler. Anonim ortaklığın (tasfiyesiz sona erme halleri hariç) sona erme hallerinden birinin gerçekleşmesi ile tasfiye süreci başlar. Tasfiye aşamasında ortaklığın temsili, organ sıfatına sahip tasfiye memurları tarafından gerçekleştirilir. Tasfiye memurları, temsil yetkisini ticaret unvanı altında ve aksi kararlaştırılmadığı sürece çift imza kuralına göre kullanır. Tasfiye memurları, kural olarak temsil yetkilerini devredemezler. Ancak belirli uygulama işlemlerinin yapılabilmesi amacıyla tasfiye memurları temsil yetkisini devredebilir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu madde 547'ye göre, tasfiyenin kapanmasından sonra ek tasfiye işlemlerinin yapılmasının zorunlu olduğu anlaşılırsa ortaklığın yeniden tescili mahkemeden talep edilebilir. Ortaklığın bu şekilde yeniden tescili halinde ise ek tasfiye memurları tarafından ortaklık temsil edilir. Anonim ortaklık tacir sıfatına sahip sermaye ortaklıklarından olmaları sebebiyle iflasa tabidirler. İcra ve İflas Kanunu m. 226/1'e göre iflas masasının kanuni temsilcisinin iflas idaresi olduğu belirtilmektedir. Bu kapsamda iflas idaresinin hukuki niteliği açıklığa kavuşturulmalıdır. Konkordato aşamasındaki anonim ortaklıkların temsili kapsamında, konkordato komiserinin ve konkordato kayyımının da hukuki niteliğinin belirlenmesi önem taşımaktadır. Çalışmamızda mantık ilmine dayalı olarak kıyas, tümevarım, tümdengelim yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study titled“Representation in Cases of Termination of a Joint-Stock Company”we aim to present the cases of termination of joint-stock companies, the problems that may arise within the framework of representation at this stage, and the solutions. Joint-stock companies are represented by the management board, which is the legal representative body due to their legal personality. The liquidation process begins with the occurrence of one of the termination cases of the joint-stock company (except for cases of termination without liquidation). In the liquidation phase, the representation of the company is carried out by the liquidators who have the status of an organ. Liquidators use their representation authority under the trade name and according to the double signature rule, unless otherwise agreed. As a rule, liquidators cannot transfer their representation powers. However, liquidators may transfer their representation authority in order to carry out certain application procedures. According to Article 547 of the Turkish Commercial Code No. 6102, if it is understood that additional liquidation procedures must be carried out after the closure of the liquidation, the re-registration of the company can be requested from the court. In this case, the company is represented by additional liquidators. Joint-stock companies are subject to bankruptcy due to their status as merchants with capital partnerships. According to Article 226/1 of the Enforcement and Bankruptcy Law, the bankruptcy administration is stated to be the legal representative of the bankruptcy estate. In this context, the legal nature of the bankruptcy administration should be clarified. Within the scope of the representation of joint-stock companies in the concordat stage, the determination of the legal nature of the concordat commissioner and the concordat trustee is also important. In our study, analogy, induction, and deduction methods based on logic science were used.