Uluslararası düzenlemelerde kişisel verilerin korunması ve Türk mevzuatına göre değerlendirilmesi
Evaluation of the protection of personal data in international regulations and in accordance with Turkish legislation
- Tez No: 868265
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu tez, kişisel verilerin korunması hukukunun ulusal ve uluslararası düzenlemelerini ele alarak, Türk Hukuku açısından temel olan üç düzenleme olan Avrupa Birliği'nde yürürlükte olan Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR), Türkiye'deki Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ve Türk Ceza Kanunu (TCK) perspektiflerinde uyumluluğu incelemektedir. Çalışmada, kişisel verilerin korunması hukukunun temel prensipleri, yükümlülükleri ve hakları ele alınmakta ve uluslararası veri transferleri, Türkiye'deki veri koruma otoritesi ve düzenlemeleri ile ilgili cezai yaptırımlar açıklanmaktadır. Bu tezin temel amacı, kişisel verilerin korunması hukukunun güncel durumunu ve mevzuatlarının etkinliğini değerlendirerek hem uluslararası hem de Türkiye özelinde bu konudaki başarıları ve eksiklikleri ortaya koymaktır. Bu değerlendirmeye dayalı olarak, gelecekte gerçekleştirilmesi gereken reformlar ve düzenlemeler için öneriler sunulmaktadır. Bu tez, kişisel verilerin korunması hukukunun uluslararası ve Türkiye perspektifindeki gelişimine katkı sağlayarak, bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin daha etkili bir şekilde korunması için veri koruma mevzuatının uygulanabilirliğini artırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the compliance of three fundamental regulations in terms of Turkish Law, by considering the national and international regulations of data protection law. These regulations are the General Data Protection Regulation (GDPR) in effect in the European Union, the Law on the Protection of Personal Data (KVKK) in Turkey, and the Turkish Penal Code (TCK). The study addresses the basic principles, obligations, and rights of data protection law, as well as explains international data transfers, the data protection authority and regulations in Turkey, and the related criminal sanctions. The main objective of this thesis is to assess the current state of data protection law and the effectiveness of its legislation, both internationally and specifically in Turkey, in order to highlight achievements and shortcomings in this field. Based on this evaluation, recommendations are provided for future reforms and regulations that need to be implemented. This thesis aims to contribute to the development of data protection law from international and Turkish perspectives, with the goal of enhancing the applicability of data protection legislation to effectively safeguard individuals' fundamental rights and freedoms.