Türk rekabet hukukunda de minimis kuralı
De minimis rule in Turkish competition law
- Tez No: 868266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FATİH ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Türkiye'de rekabet hukuku alanında mehaz Avrupa Birliği rekabet hukuku paralel 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun, 1994 yılından beri yürürlükte olup, Rekabet Kurumu da kurulduğu günden bu yana yönetmelik, tebliğ, kılavuz gibi ikincil mevzuat kaynaklarını oluşturmak suretiyle rekabet hukukunun gelişimini sağlamaktadır. Kanunda, 16.06.2020 tarih ve 7246 sayılı Kanun ile yapılan değişik ile Türk rekabet hukukuna yasal olarak de minimis kuralı dahil edilmiştir. Bu tarihten evvel Kurul tarafından adı de minimis olarak belirtilmese de özellikle ekonomik açıdan küçük işletmelere ilişkin ön incelemelerde; Kurulun yeterli delilin olmasına rağmen soruşturma açmadığı veya Kanunun ihlal edildiğine kanaat getirilmekle birlikte idari para cezası uygulamadığı çok sayıda kararı bulunmaktadır. Kurul tarafından de minimis'e ilişkin usul ve esasları düzenlemek üzere 2021/3 sayılı Rekabeti Kayda Değer Ölçüde Kısıtlamayan Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Teşebbüs Birliği Karar ve Eylemlerine İlişkin Tebliğ yayımlanmıştır. Mehaz mevuatta olduğu gibi Tebliğ ile de minimis kuralından faydalanabilecek anlaşmalar için getirilen objektif kriterlerin pazar payı ölçütü şeklinde belirlendiği ayrıca açık ve ağır ihlal kriteri getirilerek ikili bir analizin yapılması gerektiği göze çarpmaktadır. Çalışmamızda, de minimis kuralının hem mehaz mevzuat hem de Türk rekabet hukuku uygulaması içerisindeki yeri incelenecek olup, konuya ilişkin çözüm önerileri getirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, the Law on the Protection of Competition No. 4054, which contains provisions similar to the European Union competition law regulations, has been in force since 1994, and the Competition Board has been complementing this field with secondary legislative sources such as regulations, communiqués and guides since its establishment. With the amendment made to the law by Law No. 7246 dated 16.06.2020, the de minimis rule has been legally included in Turkish competition law. Although it was not named de minimis by the Board before this date, especially in its investigations regarding small businesses; there are many decisions in which it did not launach an in-depth investigation despite sufficient evidence or did not impose administrative fines even though it was concluded that the Law had been violated. In order to regulate the relevant procedures and principles, the Board published the Communiqué No. 2021/3 on Agreements, Concerted Actions and Union of Enterprise Decisions and Actions that Do Not Significantly Restrict Competition. It is noteworthy that, as in the previous legislation, the objective criteria introduced by the Communiqué for agreements that can benefit from the minimis rule are determined as market share and also hardcore restrictions criteria. In our study, the place of the de minimis rule in both the secondary legislation and Turkish competition law practices will be examined and solutions to the issue will be proposed.