Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda anjiotensin konverting enzim inhibitörleri ile anjiotensin 2 reseptör antagonistlerinin klinik ve laboratuvar bulgular üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
The Comparison of angiotensin converting enzyme inhibitors and angiotensin 2 receptor antagonists on clinical and laboratory findings in patients with essential hypertension
  1. Tez No: 86827
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİNGERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM KORKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
6. ÖZET Bu klinik çalışmada, ACEI ile Ali reseptör antagonistlerinin esansiyel hipertansiyonlu hastalarda kan basıncı, sol ventrikül kitlesi, sol ventrikül diyastolik ve sistolik fonksiyonları, kan lipid profili ve kan biyokimyasına olan etkileri karşılaştırıldı. Çalışmaya esansiyel hipertansiyon tanısı konulan 64 (61'i kadın, 3'ü erkek) olgu alındı. Olguların 30'u (29 kadın, 1 erkek) losartan grubunda, 34'ü (32 kadın, 2 erkek) fosinopril grubunda olacak şekilde randomize edildi. Hastaların çalışma başlangıcında ve sonunda fizik muayeneleri yapıldı. Kan lipid ve biyokimyasal değerleri kaydedildi. Eş zamanlı elektrokardiyografi eşliğinde M-mod, iki boyutlu ve Doppler ekokardiyografık ölçümleri alınarak 6 ay boyunca 15'er günlük aralarla kan basıncı kontrolü ve şikayet sorgulaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE COMPARISON of ANGIOTENSIN CONVERTING ENZYME INHIBITORS and ANGIOTENSIN II RECEPTOR ANTAGONISTS on CILINICAL and LABORATORY FINDINGS in PATIENTS with ESSENTIAL HYPERTENSION In this clinical study, we tried to investigate the effects of ACEI and All- receptor antagonists on blood pressure, left ventricular mass, LV diastolic and systolic functions, blood lipid profile and plasma electrolytes in patients with essential hypertension. Study population was composed of 64 patients (61 female, 3 male) with essential hypertension. All cases were randomized into two groups as 30 cases (29 female, 1 male) in losartan group and 34 cases (32 female, 2 male) in fosinopril group. Physical examination findings, plasma lipid levels, other biochemical parameters and M-mode, 2-D, Doppler echocardiographic measurements of patients were recorded at the beginning and at the end of the study. All patients were called for clinical control by 2 week intervals.