Akut periferik arteriyel tromboembolide serbest oksijen radikalleri, antioksidan kapasite ve mannitolün etkisi
Oxygen derived free radicals and antioxidan capacity in the arterial thromboembolism and the effects of mannitol
  1. Tez No: 86828
  2. Yazar: MEHMET YEŞİLTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET YENİTERZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
41 7. ÖZET Bu çalışma 1997-1998 yıllan arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalb Damar Cerrahisi Anabilim Dalına yatırılarak embolektomi veya trombektomi uygulanan periferik arteriyel tromboembolili 32 hasta ile kontrol grup'u olarak seçilen 20 sağlıklı birey çalışmaya alınarak gruplandtrıldı: 1. Grup (n=20): kontrol, 2. Grup (n=32):iskemi; 3. Grup (n=17): reperfüzyon 5.ci dakika; 4.grup: (n=17): reperfüzyon 120' nci dakika; 5. Grup (n=15): mannitol + Reperfüzyon 120'nci dakika. Her grupta scrum MDA, GSH-PX ve CPK düzeyleri ölçülerek gruplar arasında ilişki ve mannitolun SOR aktivitesi olan MDA, antioksidan kapasiteyi gösteren GSH-PX ve doku yaralanması markın olan CPK' a etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
43 8. SUMMARY OXYGEN DERIVED FREE RADICALS AND ANTIOXIDAN CAPACITY IN THE ARTERIAL THROMBOEMBOLISM AND THE EFFECTS OF MANNITOL In this study: 32 patients with peripheral arterial thromboembolism are hospitalized in the Departement of Cardiovascular surgery of Medical Faculty of Selçuk University between years of 1997 -1998 were performed embolectomy or thrombectomy and twenty healty person are taken to study that was grouped : I. Group (n=20); control group; II. Group. (n=32): Ischemia; 111. Group (n=17); Referfusion of 5 minute; IV. Group (n=17); Referfusion of 120 minute; V. Group (n=15); Mannitol infusion + Referfusion of 120. Minute.