Bağımsız denetim sözleşmesi
Independent engagement
- Tez No: 868276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bağımsız denetim, denetlenen işletme tarafından hazırlanan finansal tablo ve diğer finansal bilgilerin bağımsız denetçi tarafından denetlenerek raporlanmasıdır. Yapılış nedenine göre bağımsız denetim; zorunlu, ihtiyari ve ilgili mevzuat denetimi olmak üzere üçe ayrılır. Bağımsız denetim yaptırmak isteyen işletmelerin, denetim türü fark etmeksizin, denetçi seçimini yaparak bağımsız denetim sözleşmesi imzalaması gerekmektedir. Bağımsız denetim sözleşmesi, denetlenen işletme ile bağımsız denetçi arasında yapılan, özel hukuk hükümlerine tabi bir sözleşmedir. Denetim sözleşmesi tam iki tarafa borç yükleyen eser sözleşmesi niteliğinde bir iş görme sözleşmesidir. Sözleşmenin tarafları, denetlenen işletme ve bağımsız denetçidir. Bağımsız denetçi denetim kuruluşu veya gerçek kişi bağımsız denetçi olabilir. Sözleşme kapsamında denetlenen işletme, finansal tablo ve diğer finansal bilgileri hazırlayarak bağımsız denetçiye teslim etmekle ve denetim ücretini ödemekle yükümlüdür. Bağımsız denetçi ise denetimi, ilgili mevzuat ve denetim standartlarına uygun olarak yürüterek denetim raporu ve görüş yazısını hazırlamakla yükümlüdür. Denetim sözleşmesi, haklı sebeple bağımsız denetçi tarafından tek taraflı bir biçimde sona erdirilebilir. Denetlenen işletme ise haklı sebep varsa sözleşmenin sona erdirilmesini mahkemeden talep edebilir.
Özet (Çeviri)
Independent audit is the auditing and reporting of financial statements and other financial information provided by the entity by an independent auditor. Independent audit according to the reason for its construction; It is divided into three: mandatory, voluntary and relevant legislation audit. Businesses that want to have an independent audit must select an auditor and sign an independent engagement, regardless of the type of audit. Independent engagement is a contract made between the firm and the independent auditor, subject to the provisions of private law. The engagement is a work contract that is in the nature of a contract of work that imposes obligations on both parties. The parties to the contract are the entity and the independent auditor. The independent auditor can be an firm or a real person. Within the scope of the contract, the entity is obliged to prepare financial statements and other financial information and deliver them to the independent auditor and pay the audit fee. The independent auditor is obliged to conduct the audit in accordance with the relevant legislation and audit standards and prepare the audit report and opinion. The engagement may be terminated unilaterally by the independent auditor for justified reason. The firm may request the court to terminate the engagement if there is just cause.