Sermaye piyasalarında bağımsız denetim ve bağımsız denetimden kaynaklanan sorumluluk
External auditing in capital markets and responsibilities from external audits
- Tez No: 384573
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, İşletme, Law, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Bu çalışmada bağımsız denetimin hukuki yönü ile sermaye piyasaları ile olan ilişkisi, bağımsız denetim sözleşmesi, bu sözleşmenin tarafları ile karşılıklı hak ve yükümlülükleri, bağımsız denetimden kaynaklanan sorumluluk hususları incelenmiştir. Bağımsız denetim faaliyetleri genel ekonomiyi, ortaklıkları ve yatırımcıları etkilemekte olup, yatırımcıların korunması ve kamunun aydınlatılması prensipleriyle yakından ilişkilidir. Denetim standartları çerçevesinde, etik kurallar ve sözleşme hukukunun gereklilikleri uyarınca denetim faaliyetleri sonunda denetçi tarafından bir görüş oluşturulur. Bu görüşün oluşturulması sürecinde tarafların özen, sır saklama, bilgi verme, ücret gibi karşılıklı hak ve yükümlülükleri bulunmaktadır. Denetim faaliyetlerinin sonucu ortaklık ve kamuyla paylaşılır. Denetim sonuçlarının ortaklık ve yatırımcıları etkileme kabiliyeti, ulaşılan sonucun gerçek olmaması halinde sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Ortaklığa karşı sözleşmeye aykırılık nedeniyle oluşan bu sorumluluk, üçüncü kişiler bakımından uğranılan saf malvarlığı zararlarının tazmini çerçevesinde haksız fiil hukukuna dayandırılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Bağımsız denetim, Sorumluluk, Sözleşme, Kamunun Aydınlatılması, Sermaye Piyasası
Özet (Çeviri)
In this study on external auditing in capital markets and responsibilities from external audits, the issues such as legal aspects of external auditing and its interconnectedness with capital markets, external auditing agreements, the parties along with their mutual rights and responsibilities arising from external auditing are examined. External auditing is a field closely related to investor protection and public disclosure which also has several effects on general economy, corporations and investors. At the end of an on-site audit, the auditor generally constructs the basis of his final opinion on the related financial statements in accordance with the ethical standards and the requirements from contractual law pursuant to the auditing standards in place. In the formation of this opinion; parties have mutual rights and responsibilities such as requesting sufficient care, obeying to privacy and secrecy rules, sharing of information and audit fee. The final audit report is publicly disclosed and is also submitted to the related corporation. Influential capacity of such audit reports on corporations and investors brings along responsibilities in cases where the reports do not reflect reality. This responsibility to the related corporation that results from acting against the contractual agreement can as well be attributed to tort law pursuant to the recovery of incurred pure economic losses by third parties. Key Words : External Auditing, Responsibility, Agreement, Public Disclosure, Capital Markets.