Milli Birlik Komitesi döneminde basın iktidar ilişkileri (27 Mayıs 1960-15 Ekim 1961)
Press-government relations during the National Unity Committee period (May 27, 1960-October 15, 1961)
- Tez No: 868309
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF EMRE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
27 Mayıs 1960 tarihinde gerçekleştirilen darbe sonrasında Milli Birlik Komitesi (MBK) 27 Mayıs 1960 tarihinden 15 Ekim 1961 tarihine kadar Türkiye'nin yönetiminde söz sahibi olmuştur. Bir siyasal iktidarın askeri darbe ile sonlandırıldığı 27 Mayıs 1960 darbesi, başta Türkiye'nin siyasal hayatı olmak üzere birçok alana da etki etmiştir. Bu etkilenen alanlardan biri de basın olmuştur. Bu çalışma Milli Birlik Komitesinin yönetime gelişinden 15 Ekim 1961 tarihinde yapılan seçimlere kadar olan dönemi ele almaktadır. Bu dönemde basının MBK yönetiminden istekleri ve iktidar olan komitenin de yürürlüğe koyduğu basın politikaları incelenen ana başlıklar arasında yer almaktadır. Sözü edilen dönemde yerel ve ulusal olmak üzere birçok gazetenin yayımlanmış olduğu bilinmekle birlikte, çalışmada incelenecek gazeteleri sınırlandırmak adına beş ulusal, yedi yerel gazete incelenmiştir. İncelenen ulusal gazeteler: Dünya, Öncü, Son Posta, Tercüman ve Ulus. Yerel gazeteler ise, Atayolu (Hatay), Demokrat İzmir (İzmir), Demokrat Türkiye (Şanlıurfa), Hakimiyet Milletindir (Bursa), Kudret (Ankara), Milletin Sesi (Erzurum) ve Samsun Postası (Samsun) dır. Çalışmada seçilen haberler üzerinde nitel içerik analizi tekniği uygulanmıştır. İncelenen gazetelerle MBK'nin basın politikalarının, belirtilen basın organları tarafından nasıl karşılandığı ortaya konmuştur. Gazetelerin genel olarak Komite ile ilgili eleştiri içeren haberler yapmadığı ve yapılan düzenlemelerle ilgili olumlu ya da sadece bilgi içeren haberler yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Following the coup on May 27, 1960, the National Unity Committee (NUC) held control over Turkey's administration from May 27, 1960, to October 15, 1961. The May 27, 1960 coup, which ended a political government through a military intervention, significantly impacted various aspects of Turkey's political life, with the press being one of the affected areas. This study focuses on the period from the National Unity Committee's assumption of power to the elections held on October 15, 1961. The demands of the press from the NUC administration and the press policies implemented by the ruling committee during this period are among the main topics under examination. Although it is known that many newspapers were published during this period, both locally and nationally, the scope is limited with five national and seven local newspapers. While the national newspapers examined are Dünya, Öncü, Son Posta, Tercüman, and Ulus, the local newspapers include Atayolu (Hatay), Demokrat İzmir (İzmir), Demokrat Türkiye (Şanlıurfa), Hakimiyet Milletindir (Bursa), Kudret (Ankara), Milletin Sesi (Erzurum), and Samsun Postası (Samsun). The qualitative content analysis technique is applied to the selected news articles in the study. The study reveals how the press policies of the NUC were perceived by these specified press organs. It was observed that the newspapers generally did not publish critical news about the Committee and reported positively or merely informatively about the regulations implemented.