İcra hukukunda elektronik ortamda açık artırma yoluyla satış
Sales by electronic auction in enforcement law
  1. Tez No: 868308
  2. Yazar: ECENUR EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
İcra hukukunda paraya çevirme ilkesi gereğince alacaklının tatmini, borçlunun hacizli mallarının paraya çevrilmesi ve alacağın bu paradan ödenmesi suretiyle sağlanmaktadır. 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda çeşitli paraya çevirme yöntemleri düzenlenmiş olsa da temel paraya çevirme yöntemi elektronik ortamda açık artırma suretiyle satıştır. 7343 sayılı Kanun değişiklikleri ile birlikte tamamen elektronik ortamda gerçekleşen açık artırma satış talebi, artırmaya hazırlık işlemleri ve artırmanın yapılması olmak üzere üç aşamada incelenir. İcra takibi süjelerinin takibe ilişkin menfaatlerinin korunabilmesi etkin, amacına uygun ve hızlı bir satış gerçekleştirilmesiyle sağlanır. Özellikle yüksek enflasyon ortamlarında bu amacın yerine getirilmesi hem nispeten zor hem de daha önemli hale gelmektedir. Takibi bir an önce sonuçlandırmak pahasına borçlunun haklarının ihlal edilmemesi gerekir. Bu sebeple açık artırma süreci boyunca her bir aşamanın sağlıklı olarak yürütülmesi ayrı ayrı önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In enforcement law in accordance with the principle of conversion into money, the creditor's satisfaction is achieved by converting the debtor's seized goods into money and paying the receivable from this money. Although various methods of conversion into cash are regulated in the Enforcement and Bankruptcy Law No. 2004, the basic one is sale through electronic auction. The auction, which takes place entirely electronically after the amendments with Law No. 7343, is examined in three stages: sales request, preparation for the auction and execution of the auction. Protection of the interests of those involved in enforcement proceedings is ensured by an effective, expedient and rapid sale. Achieving this goal becomes both relatively difficult and even more important in a high inflation environment. The rights of the debtor ought not be violated just to finalize the proceeding. For this reason, it is important that each stage is carried out properly throughout the auction process.