Destinasyon yiyecek imajının destinasyon seçimi, memnuniyet, tekrar ziyaret ve tavsiye etme üzerine etkisi: Diyarbakır örneği
The effect of destination food image on destination selection, satisfaction, revisit and recommendation: Diyarbakır example
  1. Tez No: 868321
  2. Yazar: SİBEL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEN ERCAN İŞTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Destinasyon imajı destinasyon seçimini, memnuniyeti, tekrar ziyaret ve tavsiye etme niyetini etkileyen önemli faktörler olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla, destinasyon imajı, bir destinasyona olan talebi artıran ya da azaltan önemli bir role sahip unsurdur. Araştırmanın bu doğrultudaki amacı destinasyon yiyecek imajının destinasyon seçimi, memnuniyet, tekrar ziyaret ve tavsiye etme üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Diğer amaçlar ise destinasyon memnuniyeti, tekrar ziyaret ve tavsiye etme, destinasyon seçimi ve destinasyon yiyecek imajına yönelik yerli turistlerin algılarını ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler bir anket formu ile sosyal media araçlarıyla toplanmıştır. Veriler Mayıs 2023 ile Kasım 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmaya 330 kişi katılmıştır. Araştırma verilerine uygun analizlerin yapılabilmesi için bir istatistik programından yararlanılmıştır. Araştırmada öncelikle eksik veri analizi yapılmış, frekans analizinden yararlanılarak verilerin hatalı olup olmadığı kontrol edilmiştir. Herhangi veri eksiği ya da hataya rastlanılmamıştır. Sonrasında verilerin normal dağılımdan gelip gelmediğini belirlemek amacıyla çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. Araştırma değişkenlerine ilişkin ölçeklere uygulanan çarpıklık ve basıklık değerleri verilerin normal dağılımdan geldiğini ortaya koymuştur. Böylece parametrik analizlerin yapılmasına uygun verilere güvenirlik ve geçerlik analizleri uygulanmıştır. Sonrasında araştırma amacını ortaya koymaya yönelik değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü belirlemek için yapılan korelasyon analizinden sonra regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda değişkenler arasında orta ve yüksek düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiş olup, destinasyon yiyecek imajının destinasyon seçimi, tekrar ziyaret ve tavsiye etme üzerinde istatistiksel olarak analamlı bir etki yaptığı tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların memnuniyet, tekrar ziyaret ve tavsiye etme, destinasyon seçimi ve detinasyon yiyecek imajına yönelik algılarını belirlemeye yönelik frekans ve yüzde analizleri sonucunda olumlu yönde çoğunlukla görüş bildirdikleri görülmüştür. Son olarak da araştırma bulguları doğrultusunda sektöre ve literatüre yönelik görüş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Destination image is considered to be important factors affecting destination choice, satisfaction, revisit and recommendation intention. Therefore, destination image is an important element that increases or decreases the demand for a destination. The aim of the research in this direction is to reveal the effect of destination food image on destination choice, satisfaction, revisit and recommendation. Other objectives are to reveal the perceptions of local tourists regarding destination satisfaction, revisit and recommendation, destination choice and destination food image. Quantitative research method was used in the research. Data was collected with a survey form and social media tools. Data was collected between May 2023 and November 2023. 330 people participated in the research. A statistical program was used to make appropriate analyzes of the research data. In the research, firstly, missing data analysis was performed and frequency analysis was used to check whether the data were incorrect or not. No missing data or errors were found. Afterwards, skewness and kurtosis values were examined to determine whether the data came from a normal distribution. Skewness and kurtosis values applied to the scales of the research variables revealed that the data came from a normal distribution. Thus, reliability and validity analyzes were applied to data suitable for parametric analyses. Afterwards, regression analyzes were performed after the correlation analysis to determine the direction of the relationship between the variables to reveal the purpose of the research. As a result of the analysis, it was determined that there was a medium and high level of relationship between the variables, and it was determined that the destination food image had a statistically significant effect on destination choice, revisit and recommendation. In addition, as a result of the frequency and percentage analyzes to determine the participants' perceptions of satisfaction, revisit and recommendation, destination choice and destination food image, it was seen that they expressed mostly positive opinions. Finally, opinions and suggestions for the sector and literature are presented in line with the research findings.