Kompakt siro yöntemi ile üretilen doğal pamuk ipliklerinin özelliklerinin lif özelliklerinden tahminlenmesi
Prediction of the properties of natural cotton yarns produced by the compact siro method from their fiber properties
  1. Tez No: 868323
  2. Yazar: İREM YEŞİLDAĞ TOPALCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KADOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, kompakt siro iplik eğirme sisteminde pamuk lif özellikleri kullanılarak iplik özelliklerinin tahminlenmesi üzerine çalışılmıştır. Bu amaçla, 10 farklı pamuk harmanı ile, 4 farklı iplik numarası ve 3 farklı büküm faktörü kullanılarak 102 farklı çeşit kompakt siro iplik üretilmiştir. 10 farklı pamuk harmanına ait lif özellikleri AFIS cihazı ile ölçülmüştür. Üretilen 102 farklı çeşit kompakt siro ipliklere ait iplik numarası, büküm sayısı, tüylülük, düzgünsüzlük, kopma uzaması ve mukavemet testleri standartlara uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar SPSS istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiş ve kompakt siro iplik üretimi öncesinde pamuk lif özelliklerinden iplik özelliklerinin belirlenmesini sağlayacak denklemler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, prediction of yarn properties using cotton fiber properties in compact siro spinning system was investigated. For this purpose, 102 different types of compact siro yarns were produced with 10 different cotton blends, using 4 different yarn counts and 3 different twist factors. Fiber properties of 10 different cotton blends were measured by AFIS system. Yarn count, twist number, hairiness, unevenness, elongation and strength tests of 102 different types of compact siro yarns were carried out in accordance with the standards. The results were evaluated using SPSS statistical program and equations were obtained to determine the yarn properties from cotton fiber properties before compact siro yarn production.