Kıl keçilerinde bazı morfolojik özelliklere etkili çevresel faktörler, genetik parametreler ve GHR genindeki polimorfizmlerin seleksiyon kriteri olarak kullanma olanaklarının araştırılması
Investigation of the possibilities of using environmental factors, genetic parameters, and polymorphisms in the GHR gene as selection criteria effective on some morphological characteristics in hair goats
  1. Tez No: 868329
  2. Yazar: MUSTAFA MUWAFAQ TAWFEEQ TAWFEEQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM TAKMA, PROF. DR. MUSTAFA TEKERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'nin keçi varlığının yaklaşık %96'sını Kıl keçisi oluşturmaktadır. Bu kadar büyük bir keçi popülasyonuna sahip olmasına karşın bu hayvanlardan istenilen düzeyde et ve süt elde edilememektedir. Kıl keçilerinin verim özellikleri üzerine etki eden birçok aday gen tanımlanmıştır. Bu nedenle bu çalışmada Ege bölgesinde yetiştirilen Kıl keçisi oğlaklarının canlı ağırlık ve vücut ölçüleri özelliklerini etkileyen çevre faktörlerinin belirlendiği ve bu özelliklere etki eden GHR (Growth hormone receptor, Büyüme Hormonu Reseptörü) genindeki polimorfizmler bakımından incelenen sürüler bu çalışmada elde edilen bulgular halk elinde yetiştirilen Kıl keçisi oğlakları değerlendirilmiştir. Bu tez çalışmasının hayvan materyalini İzmir ili Karaburun ilçesindeki iki keçi işletmesinde yetiştirilen toplamda 120 oğlak oluşturmaktadır. Oğlakların canlı ağırlık ve vücut ölçülerini etkileyen çevresel faktörlerin tespit edilmesi, ayrıca GHR genindeki 10. ekzon polimorfizminin kıl keçilerde etkilerinin incelenmesini amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Around 96% of the goat population in Turkey consists of Hair goats. However, these animals do not produce the desired levels of meat and milk despite their substantial population. Several candidate genes that influence the yield characteristics of Hair goats have been identified. Therefore, this study aims to determine the environmental factors that affect the live weight and body measurements of Hair goat kids in the Aegean region. This study investigates polymorphisms in the GHR gene that could affect the characteristics of Hair goat kids raised in the public domain. The animal material for this thesis study comprised a total of 120 kids from two enterprises in the Karaburun district of Izmir province.