Çalışanların finansal okuryazarlık düzeyinin firma performansı üzerine etkisi: Ayakkabı sektörü üzerine bir uygulama
The effect of employees' financial literacy level on firm performance: An application on the shoe industry
- Tez No: 868330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Finansal okuryazarlık, paranın nasıl yönetileceğini anlama ve kullanma becerisi olarak tanımlanabilir. Bu beceri, bireylerin finansal kararlarını daha bilinçli ve sorumlu bir şekilde almalarına yardımcı olur. Finansal okuryazarlık, bireylerin hem kısa hem de uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. Bu da borçlanma ihtiyacını azaltarak, bireylerin tasarruf yapmasına olanak sağlar. Finansal okuryazarlığı geliştirmek için devlet, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları tarafından çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalar, bireylerin finansal okuryazarlık düzeyini artırmaya ve bireylerin finansal kararlarını daha bilinçli bir şekilde almalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bunun yanında gelişen teknolojik yeniliklerle birlikte internetin hayatımızın her alanında olması bu bilgilere erişimin daha hızlı ve kolay olmasını sağlamaktadır. Ayakkabıcılık sektörü ise ülkemizin önemli istihdam yaratan sektörlerinden biridir ve küçük ölçekli işletmelerin yanında büyük ölçekli işletmeler de fazlasıyla artmıştır. Gerek KOBİ gerekse büyük işletmelerde yetişmiş insan gücü makinalaşmaya rağmen önemini korumaktadır. Bu tezde; Ayakkabı sektöründe hizmet veren Firma çalışanlarının finansal okuryazarlık düzeylerinin firma performansına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada 336 Katılımcıya sorular yöneltilmiştir. Anket istastistik paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial literacy can be defined as the ability to understand and use how to manage money. This skill helps individuals make financial decisions more consciously and responsibly. Financial literacy helps individuals achieve both short and long-term financial goals. This reduces the need for borrowing and enables individuals to save. Various activities are carried out by the government, private sector and non-governmental organisations to improve financial literacy. These studies aim to increase the financial literacy level of individuals and help individuals make more informed financial decisions. In addition, the fact that the internet is in every area of our lives with the developing technological innovations makes access to this information faster and easier. Shoemaking sector is one of the important employment generating sectors of our country and besides small-scale enterprises, large-scale enterprises have increased considerably. Trained manpower in both SMEs and large enterprises maintains its importance despite mechanisation. In this thesis; The effect of the financial literacy levels of the employees of the company serving in the footwear sector on company performance has been investigated. 336 participants were asked questions. The questionnaire was analysed and interpreted using statistical package programme.