Mitral kapak hastalarının postoperatif değerlendirilmesi
Postoperative evaluation who patients have mitral valve disease
  1. Tez No: 86834
  2. Yazar: FARUK CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HARUN TATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
TÜRKÇE ÖZET GATA Kalp ve Damar cerrahi kliniğinde 1994-1999 yıllan arasında Toplam 3443 açık kalp ameliyatı yapılmıştır. Bu hastaların 637 (%18.5) tanesine mitral kapak replasmanı yapılmıştır. Bu süre içerisinde 271 (%7.8) olguya izole kapak replasmanı, 326 (%9.4) olguya çift kapak replasmanı, 34(%0.9) olguya mitral kapak replasmanı ile birlikte aortokoroner bypass operasyonu uygulanmıştır. 16(%0.4) olguya çift kapak replasmanı ve aortokoroner bypass operasyonu uygulanmıştır, izole mitral kapak replasmanı yapılan grupta 54 olguda, çift kapak replasmanı yapılan grupta 74 triküspit kapak tamiri yapılmıştır. Erken dönem mortalite %3.9 hasta olarak hesaplanmıştır. Geç dönem takibinde 35 hasta ile irtibat kurulamamış ve çalışmaya hastaların %91.2'si dahil edilmiştir. Hastaların toplam takip süresi 1448 hasta/yılı, ortalama takip süresi 3.2 hasta yılıdır. Geç dönem takibinde 24 hasta kaybedilmiştir. Geç dönem mortalite hızı %1.6 hasta yılı olarak saptanmıştır. 5 yıllık takip sonunda genel olarak erken dönem mortalite hariç tutulursa %93.5±4.3 lik bir survey elde edilmiştir. Çalışmamızda geç dönem tromboemboli 14 (%2.3) görülmüştür. 10 (%1.7) hastada antikogulasyona bağlı kanama görülmüştür. Protez kapak endokarditi 9 (%1.5) hastada gelişmiştir. Kapak trombozu toplam 10 (%1.7) hastada gelişmiştir. Paraprostetik kaçak klinik çalışmamızda 2 (%0.3) hastada saptandı. Reoperasyon, toplam 13 (%2.2) hastada uygulanmıştır. 5 yıl sonunda 563 hasta sağ kalırken, bunlardan 509 (%86.7) hasta komplikasyonsuz olarak yaşamıştır. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY Three thousand four hundred forty three open heart surgery were performed in Gülhane Military Medical Academy Cardiovascular surgery department between 1994 - 1999 and Six hundred thirty seven (18.5%) of these patients were underwent mitral valve replacement (MVR). Isolated MVR in 271 (%7.8), double valve replacement (DVR) in 326 (9.4%), MVR and coronary artery bypass grafting (CABG) were performed in 34 (0.92%) patients. DVR and CABG were performed in 16 (0.4%) patients. Tricuspit valve repair surgery was performed in 54 patients in isolated MVR group, 74 patients in DVR group. Thirty-five patients were missed during the follow-up period. Average follow-up period was 1448 patient/year. 91.2% of patients were followed during this period. Early mortality was 3.9% and 24 patients were died in long term follow-up period. And long term mortality rate was 1.6% patient/years. Five years survival was %93.5±4.3 in five years period. Embolic complications in 14 (2.3%) hemorrhagic complications in 10 (1.7%) prostetic valve endocarditis in 9 (1.5%) and prostetic valve thrombosis were found in 10 (1.7%). Periprostatic valve leakage was found in 2 (0.3%) and valve reoperations were performed in 13 (2.2) patients. 509 (86.7%) patients has been lived without complications in 5 years follow-up period. 83