Tam tıkalı koroner arterlere stent uygulanması öncesi ve sonrasında sol ventrikül fonksiyonlarının ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Assessment of left ventricular function before and after stent implantation to totally occluded coronary arteries
- Tez No: 86833
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET TAM TIKALI KORONER ARTERLERE STENT UYGULANMASI ÖNCESİ VE SONRASINDA SOL VENTRİKÜL FONKSİYONLARININ EKOKARDİYOGRAFİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ Tam tıkalı koroner damarlara anjiyoplasti uygulaması anjiyoplastinin ilk yıllanndan beri yapılmaktadır. Stent uygulamalarının yaygınlaşması ile bu lezyonlara anjiyoplasti sonrası stent uygulanması uzun dönemde sonuçlan iyileştirmiştir.Ekokardiografi sol ventrikül global ve segmental fonksiyonunun değerlendirilmesinde noninvaziv son derece değerli bir yöntemdir. Bu çalışmada tam tıkalı koroner damarlarına stent uygulanan hastalarda sol ventrikül fonksiyonları değerlendirilmiştir. Yapılan tedavi ile sol ventrikül fonksiyonlarında düzelme olup olmadığı, ve ekokardiyografinin bu konudaki yeri değerlendirilmiştir. Çalışma grubunu Ocak 1998 ile Şubat 1999 tarihleri arasında iskemik kalp hastalığı ön tanısı ile koroner anjiografi yapılan klinik ve anjiografik verilere göre 1 aydan uzun süredir varolduğu düşünülen tam tıkalı koroner damarlara sahip hastalar oluşturdu. Bu hastalardan PTCA/Stent karan verilenler çalışmaya alındı. Çalışma grubunu 25 hasta oluşturdu. Hastalar işlem öncesi dobutamin stres ekokardiyografi ile viabilite çalışmasına alındılar. Canlı bölgeleri beslediği düşünülen koroner arterlere stent uygulanması öncesi ve 6 ay sonra ekokardiyografi uygulandı.Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, sol ventrikül içe akım doppler incelemesinde E pik, A pik, E/A oram, E deselerasyon zamanı, izovolumik gevşeme zamanı ölçüldü. Stent öncesi ve sonrası elde edilen parametreler Wilcoxon Matched-Pairs Signed Ranks Test kullanılarak analiz gerçekleştirildi. P < 0.05 anlamlı olarak kabul edildi. E pik tedavi öncesi 49.20±17.65 cm/sn. iken tedavi sonrası 50.88±13.61'e artti.P=0.0736 olarak tespit edildi. Bu değer istatistiki olarak anlam taşımıyordu. Bunun dışında bakılan 5 parametrede tedavi öncesi ve sonrası anlamlı fark izlendi. A pik tedavi öncesi 66.32±10.66 cm/sn. iken tedavi sonrası 62.48±9.59 cm/sn. olarak belirlendi. P=0.0035. E/A oram tedavi öncesi 0.75±0.28 den tedavi sonrası 0.83±0.26 ya arttı. P=0.0091. Ejeksiyon fonksiyonu tedavi öncesi %58.76±5.60 iken tedavi sonrası %61.56±5.50 ye arttı. P=0.0001. E deselerasyon zamanı tedavi öncesi 151.60 ±25.07 msn. den 138.00 ±21.7'e azaldı. P=0.0001. İzovolumetrik relaksasyon zamanı tedavi öncesi 106.60 ±12.72 msn.den tedavi sonrası 100.80 ±9.65'e azaldı.P=0.001. Sonuç olarak KTO'larda stent sonrası ekokardiyografik olarak izlemede sistolik fonksiyonlarda ve diyastolik fonksiyonlarda anlamlı bir iyileşme olduğu sonucuna vanldı. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY ASSESSMENT OF LEFT VENTRICULAR FUNCTION BEFORE AND AFTER STENT IMPLANTATION TO TOTALLY OCCLUDED CORONARY ARTERD2S Percutaneus transluminal coronary angioplasty of totally occluded coronary arteries have been performed since the early period of interventional therapy.After stenting the totally occluded arteries, long term success was improved. In this study; we investigate whether left ventricular systolic and/or diastolic function were improved after stent implantation to these vessels or not. We also tried to investigate if echocardiography is useful to detect left ventricular function in these patients or not. Twenty-five consecutive patients to "whom coronary stent was implanted to totally occluded arteries between January 1998 and February 1999 were studied.Dobutamine stress echocardiography was performed to assess viability of myocardium which was supplied by the occluded artery in these patients.Transthoracic M-Mode,B-Mode echocardiography was performed before and six months after stent placement.LVEF,E peak,A peak,E/A ratio,E dec time,rv*RT was measured.The parameters before and after treatment were compared by Wilcoxon Matched Pairs Signed ranks test by computer.If p value was below 0.05,it is accepted as statistically significant. E peak level was measured as higher than pre-treatment; 50.8±13.61cm/s vs 49.20±17.65cm/s,respectively (P=0.0736). This was found as statistically insignificant. The other five parameters were found statistically significant before and after treatment. A peak; 66.32±10.66cm/s vs 62.48±9.59cm/s, respectively(P=0.0035). E/A ratio; 0.75±0.28vs0.83±0.26, respectively. (P=0.0091). EF; 58.75±5.60% vs 61.56±5.50%, respectively. (P=0.0001) E deceleration time; 151.60±25.07 msn. vs 138.00 ±21.7, respectively. (P=0.0001) Isovolumetric relaksation time; 106.60 ±12.72 msn. vs 100.80 ±9.65 msn respectively. (P=0.001). In conclusion; it appears that left venticular systolic and diastolic function are improved after stent implantation to totally occluded coronary arteries. 29