Avcı böcek siyahboyunlu tahtakurusu, Nesidiocoris tenuis (Reuter, 1895)(Hemiptera: Miridae)'in seleksiyon ile bazı fungisitlere karşı duyarlılık azalışının araştırılması
Investigation on reduce sensitivity of predator zoophytophagous plant bug,Nesidiocoris tenuis (Reuter, 1895) (Hemiptera: Miridae) to some fungicides by selection
  1. Tez No: 868346
  2. Yazar: AHMET KALELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında domates tarımındaki önemli zararlılardan olan domates güvesi ve beyazsinek ile mücadelede için kullanılmakta olan Siyah boyunlu tahtakurusu, Nesidiocoris tenuis (Reuter, 1895) (Hemiptera: Miridae)'in; fludioxonil + cyprodinil aktif maddelerine karşı duyarlılık azalışı araştırılmıştır. Çalışma kapsamında kullanılan N. tenuis, iklim odası koşullarında yetiştirilmiş, yeterli birey sayısına ulaşıldıktan sonra; ilk olarak başlangıç LD değerlerini belirlemek üzere bioassay çalışmalar yapılmıştır. Elde edilen LD değerleri ile yapılan ön çalışma sonucunda LD75 değeri olan 1000 ppm ile seleksiyona başlanmıştır. Seleksiyonun her basamağında en son ulaşılan LD75 değeri ve üçüncü ve dördüncü dönem N. tenuis nimfleri kullanılmıştır. N. tenuis başlangıç popülasyonu LD90 değeri; Fludioxonil+Cyprodinil aktif maddesine karşı dört basamak seleksiyon sonucunda 2,4 kat duyarlılık azalışı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Black-necked bedbug, Nesidiocoris tenuis (Reuter, 1895) (Hemiptera: Miridae), which is used to combat tomato moth and whitefly, which are important pests in tomato agriculture; Decreased sensitivity to the active ingredients fludioxonil + cyprodinil has been investigated. N. tenuis used within the scope of the study was grown in climate chamber conditions, after a sufficient number of individuals was reached; Firstly, bioassay studies were performed to determine initial LD values. As a result of the preliminary study conducted with the LD values obtained, selection was started with the LD75 value of 1000 ppm. In each step of the selection, the last reached LD75 value and the third and fourth instar N. tenuis nymphs were used. N. tenuis initial population LD90 value; It showed a 2.4-fold decrease in sensitivity to the active ingredient Fludioxonil+Cyprodinil as a result of four steps of selection.