Al 8062 matrisli alaşıma farklı oranlarda B4C-TiB ilave edilerek üretilen kompozitlerin mikroyapısı ve mekanik özellikler üzerine etkisi
The effect on the microstructure and mechanical properties of the composites produced by adding different ratios of B4C-TiB to the alumium 8062 matrix alloy
  1. Tez No: 868353
  2. Yazar: RAHİME ŞEN CÜNERAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇARBOĞA, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, 6082 alüminyum alaşımına farklı oranlarda B4C tozu ve Al-Ti-B alaşımı ilave edilerek kompozit malzeme üretilmiştir. Matrisi Alüminyum olan 6082 Al, 6082 Al+Al-Ti-B, 2 farklı oranda 6082 Al+B4C, 2 farklı oranlarda 6082 Al+Al-Ti-B+B4C olmak üzere toplamda 6 farklı kompozit numuneler üretilmiştir. Elde edilen bu numunelere Spektro analiz, Optik inceleme, Mikro ve makro sertlik ve SEM analizleri yapılmıştır. Elde edilen spektro analizlerde başlıca Al, Ti, B, C elementler görülmüştür. Matris malzeme olan Aluminyum ile elde edilen diğer Al kompozitler makro ve mikro sertlik değerleri karşılaştırılmış ve elde edilen kompozit malzemelerde Alüminyuma göre sertlik değerlerinde belirgin artışlar gözlenmiştir. Yapılan Optik ve SEM incelemelerinde Al-Ti-B ve B4C partikülerinin Alüminyum içerisinde heterojen bir şekilde dağıldığı gözlenmiştir. Başarılı bir şekilde elde edilen kompozit malzemelerin deney sonuçları literatür ile tartışılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, composite material was produced by adding different ratios of B4C powder and Al-Ti-B alloy to 6082 aluminum alloy. A total of 6 different composite samples were produced as 6082 Al with aluminum matrix, 6082 Al+Al-Ti-B, 6082 Al+B4C in 2 different ratios, 6082 Al+Al-Ti-B+B4C in 2 different ratios. Spectro analysis, optical examination, micro and macro hardness and SEM analysis were performed on these samples. In the spectro analysis obtained, mainly Al, Ti, B, C elements were observed. The macro and micro hardness values of the matrix material Aluminum and other Al composites obtained were compared and significant increases in hardness values were observed in the composite materials obtained compared to Aluminum. In the optical and SEM examinations, it was observed that Al-Ti-B and B4C particles were heterogeneously dispersed in aluminum. The experimental results of the successfully obtained composite materials are discussed and evaluated with the literature.