Gemi söküm tesislerinde çevre yönetimi sistemi planlanması:Aliağa (İzmir) örneği
Environmental management system planning in shipbreakingfacilities Aliağa (İzmir) model
- Tez No: 868359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÖKNUR ŞİŞMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çevre; hava, su ve toprak bileşenleriyle tüm canlılar için yaşam kaynağı olmak ile birlikte, endüstri alanları için ekonomik bir değerdir. Toplumun ihtiyacı olan ürünler doğal varlıkların kullanımı ile tedarik edilmektedir. Bu husus, doğal varlıkların kullanımı sonucu tüketilmesine ve çevre kirliliği oluşumu sonucu insan sağlığının etkilenmesine aynı zamanda endüstriler için hammadde kaynağının yerine konulamaması anlamına gelmektedir.“Çevre Koruma”başlığı sanayi ve ticaret sektörünün önemli konularından biridir. Bununla birlikte“Sürdürülebilir Kalkınma”kavramını yapılan faaliyet ve yatırımlarda gözönünde bulundurmak, politika ve planlarını bu kavram çerçevesinde belirlemek, uygulamalarında çevresel farkındalık oluşturmakla yükümlü olmalıdır. Çevresel problemlerin çözümü büyük oranda duyarlı bir bakış açısı oluşturmaya bağlıdır. Endüstriyel alanda,“Sürdürülebilir Çevre Yönetimi”anlayışına yer verilmesi, sektörlerin kısa ve uzun vade de büyümesini sağlayacaktır. Bu çalışmada; konu ile ilgili mevcut uluslararası ve ulusal standartlar ve mevzuattan yola çıkılarak gemi söküm tesislerinin çevreye olan etkilerinin önlenmesi, atıkların kaynağından başlayarak kontrol altına alınması ve gemi söküm tesislerinin uluslararası çevre yönetim sistemleri açısından değerlendirilmesi, iyileştirilmesi ve önerilerin sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Environment; while it is a source of life for all living things with it sair, water and soil components, it is also an economic value for industrial areas. The products needed by society are supplied by the use of natural assets. This means that natural assets are depleted as a result of their use and human health is affected as a result of environmental pollution, and at the same time, the raw material source for industries cannot be replaced. The title“Environmental Protection”is one of the important issues of the industry and commerce sector. In addition, it should be obliged to take the concept of“Sustainable Development”into consideration in its activities and investments, to determine its policies and plans within the framework of this concept, and to create environmental awareness in its practices. The solution to environmental problems largely depends on creating a sensitive perspective. Introducing the concept of“Sustainable Environmental Management”in the industrial field will ensure the growth of the sectors in the short and long term. In this study; Based on the current international and national standards and legislation on the subject, it is aimed to prevent the effects of ship dismantling facilities on the environment, to control waste starting from the source, and to evaluate, improve and provide suggestions for ship dismantling facilities in terms of international environmental management systems.