Efficient coordination of telecommunications rooms through pre-defined ontologies in BIM-based airport projects
BIM tabanlı havalimani projelerinde önceden tanımlanmış ontolojiler ile telekomünikasyon odalarının etkin koordinasyonu
- Tez No: 868372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnşaat projelerinde zaman ve maliyet kayıplarının önlenmesi için yapılan araştırmalar, yapı bilgi modelleme (YBM) sistemlerinin temelini oluşturmuştur ve sektörde aktif olarak kullanılmaktadır. Sektörde YBM sürecinin başarısı, tarafların planlanan zamanlarda üç boyutlu (3B) modeller oluşturmasına ve sahadaki çakışmaları engellemesine bağlanmıştır. Ancak teorik çalışmalarda da sıkça vurgulandığı gibi, sürecin esas başarısının doğru bilgi paylaşımının projenin erken aşamalarda başlaması gerekliliğine dayandığı sektörde göz ardı edilmektedir. Havalimanları gibi bir dizi yönetmeliğe tabi olan karmaşık yapıların (hastaneler, eğitim binaları, konsolosluklar vb.) koordinasyon süreçlerinde, taraflar arası bilgi paylaşımının projenin erken dönemlerinde başlaması özellikle önemlidir. Yönetmelik uygunluk kontrollerinin uygulama projesi safhasına ya da saha koordinasyonuna bırakılması, birçok disiplinin çalışmalarında revizyonlara yol açabilir. Bilgi çağında yaşadığımız bu günlerde, veri kullanımı ve depolaması sürekli bir ihtiyaç olduğu havalimanı yapılarında telekomünikasyon odalarının koordinasyonu büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, havalimanlarındaki telekomünikasyon odalarının koordinasyon sürecinin projenin erken aşamalarında başlamasını sağlamak için tasarımcılar, danışmanlar ve müteahhit firmaların ilgili disiplinleri arasında kullanılabilecek bir çerçeve oluşturmaktır. İlk olarak, havalimanı projelerinin erken dönemlerinde telekomünikasyon odalarının yerleşim kurallarının ilgili bilgilerin birimlere iletilmesi gerekliliği, sektör temsilcileri ile tartışılmış ve mevcut problemler literatür taramasıyla belirtilmiştir. Ardından tanımlanmış sorunların çözülmesi hatta önüne geçilmesi için ontolojik bir yöntem önerilmiştir. Önceden belirlenmiş bir aksiyon haritası ve yönetmeliklerden elde edilen bilgilere dayalı bir koordinasyon sürecinin, bir ontoloji haritası kullanılarak nasıl yürütülebileceği senaryosu incelenmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies researching how to prevent time and cost overruns in construction projects has laid the foundation for Building Information Modeling (BIM) systems, which are being actively employed in the construction industry. The success of the BIM systems in the industry is attributed to stakeholders creating planned three-dimensional (3D) models and preventing clashes on-site. However, as emphasized by the theoretical studies, the true success of the process is contingent upon the early commencement of accurate information sharing, a crucial aspect often overlooked in the industry. In complex structures like airports, subject to numerous regulatory requirements (hospitals, educational buildings, consulates, etc.), the early initiation of inter-party information sharing is particularly vital in the coordination processes. If the regulatory compliance audits are delayed to later phases such as construction or on-site coordination, this can result in a need for revisions in the work of various disciplines. In the present Information Age, the coordination of telecommunication rooms in airport facilities, where data usage and storage are continuous necessities, holds a significant importance. The aim of this study is to establish a framework that can be employed by designers, consultants, and relevant disciplines within contracting firms to ensure the initiation of the coordination for telecommunication rooms at airports during the early stages of a project. Initially, the necessity of conveying relevant information regarding the layout regulations of telecommunication rooms in early stages of airport projects has been discussed with industry representatives, and existing problems were identified through a literature review. Subsequently, an ontological approach has been proposed to solve or even mitigate the occurrence of identified problems, and the results have been analyzed.