Sınır katlı neutral tip gecikmeli diferansiyel problemlerin nümerik çözümleri
Numerical solutions of boundary layered neutral type delayed differential problems
- Tez No: 868378
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, lineer ve lineer olmayan singüler pertürbe özellikli birinci mertebeden neutral tip gecikmeli diferansiyel denklemler için sonlu farklar metodu kullanılarak nümerik çözümler ele alınmıştır. Ele alınan problemler için hata teriminin incelemelerinde kullanılacak asimptotik değerlendirmeler yapılmıştır. Kalan terimleri integral biçiminde olan integral özdeşlikleri ile lineer problem için düzgün, Shishkin ve Bakhvalov şebekelerinde ve lineer olmayan problem için de Shishkin ve Bakhvalov şebekelerinde uygun fark şemaları kurulmuştur. Fark şemalarının pertürbasyon parametresine göre ayrık maksimum normda düzgün yakınsaklıkları ve kararlılıkları incelenmiş, ele alınan problemler örnekler üzerinde test edilerek grafik çizimleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, numerical solutions are handled by using finite different methods for linear and non-linear first order neutral type delay differential equations with singular perturbation properties. Asymptotic evaluations are made to be used in the analysis of the error term for the problems considered. Appropriate difference schemes, consisting of integral identities where the remainder terms are in integral form, have been established on the uniform, Shishkin and Bakhvalov meshes for the linear problem; and on Shishkin and Bakhvalov meshes for the non-linear problem. The uniform convergence and stability of the difference schemes at discrete maximum norm according to the perturbation parameter are discussed, the problems discussed are tested on examples and graphic drawings are presented.