Sol ön inen arter lezyonlarına bağlı ön duvar Miyokard İnfarktüsleri'nde sol ventrikül duvar hareketlerinin kolor kinesis dobutamin stres ekokardiyografi ile incelenmesi
Analysis of left ventricular wall motion with color kinesis dobutamine stress echocardiography in acute myocardial infarction due to lesion in LAD
  1. Tez No: 86838
  2. Yazar: CENGİZ KORUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTAÇ ÖZBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
61 ÖZET Akut miyokard infarktüsü sonrası stunned ya da hibeme miyokard bölgesinde residüel iskemi, viabilite ve risk belirlenmesi amacıyla uygulanan dobutamin stress ekokardiyografî yöntemlerine AQ kolor kinesis yönteminin eklenmesi bu çalışmaların kolay, güvenli ve objektif olarak yapılmasına katkı sağlamaktadır. Akut ön duvar infarktüsü geçiren ve yapılan koroner anjiyografısinde sol ön inen arterinde % 70 ve üzerinde darlığı olanlarda sol ventrikül duvar hereketlerinin dobutamin kolor kinesis stres ekokardiyografî incelemek amacı ile 31 hastaya infarktüslerinin başlangıcından yedi hafta sonra dobutamin kolor kinesis stres ekokardiografî uygulanarak sol ventrikül duvar hareketleri değerlendirildi. Total oklüzyonu olmayıp anterograd akımı iyi olan, ve total oklüzyonu olup kollateral damarlanması ( Rentrop 3 ) iyi olan olgularda viyabl segment sayısı daha fazla ve rezidüel iskemi miktarı daha az olarak saptandı; trombolitik tedavi uygulanmamış, proksimal lezyon gösteren, ventrikülografık hemodinamik parametreleri çok kötü olan, DSE sırasında çift ürünü düşük olan ve komplikasyon gelişen olgularda viyabilite olumsuz yönde etkilenmiş ve rezidüel iskemi artmış olarak saptandı. Çalışmamızda DSE esnasında 31 hastanın 20 'sinde yan etki gelişti. Bunlar beş hastada Lown II- A VE A, 3 hastada hipotansiyon, 13 hastada anjina, 4 hastada göğsünde çarpıntı hissi, 1 hastada uyuşma hissi ve 1 hastada ateş basmasıydı. Sonuç olarak total olmayan oklüzyon, iyi anterograd akım ve kollateral damarlanma, trombolitik tedavi uygulanmış olması, proksimal lezyon olmaması, ventrikülografık hemodi namik parametrelerin iyi olması, DSE esnasında yeterli çift ürün sağlanabilmesi ve kompli- kasyonun gelişmemesi, sol ventrikül duvar hareketlerini olumlu yönde etkilemektedir. Ekokardiyografık olarak dobutamin infüzyonu öncesi normal fonksiyonlu segment sayısı viyabl segment sayısına negatif yönde etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY The addition of the new echocardiograhic method of Acustic Quantification ( AQ ) Color Kinesis ( CK ) to doboutamine stress echocardiograhy ( DSE ) after acute myocardial infarction ( AMI ) produces reliable, objective and easily available information to asses the viability and residual ischemia at stunned or hibernating myocardium, as well as risk stratification. To 3 1 patients who suffered from AMI and in whom critical stenosis in LAD ( > % 70 ) was detected by coronary angiography, we performed DSE together with AQ CK in order to evaluate the left ventricular wall motion characteristics. The patients without total occlusion and with well anterograde blood flow or those with total occlusion but well collateral flow ( Rentrop 3 ) had more viabl segments and less residual ischemia. On the other hand, in patients without thrombolitic therapy, with proximal lesion and worse hemodynamic ventriculographic parameters, low double product and complications during DSE, less number of viabl segments and more residual ischemia were dedected. During the present study, 20 of 31 patients showed adverse reactions to doboutamine. These vere ventricular premature beats classified as Lown II-A in 5 patients, hypotension in 3 patients, angina pectoris in 13 patients, palpitations in 4 patients, numbness in one patient and flushing in one patient. In conclusion, non-total occlusion, well anterograde flow, well collateral perfusion, performed thrombolitics, good hemodynamic parameters at ventriculogrphy, presence of a satisfactory double product and absence of complications during DSE are together with better wall motion, which can easily, objectively and reliably be analysed by AQ CK. The number of normokinetic segments in base stage of DSE effects negativ on the number of viabl segments. were