Sağlık kurumlarında yönetici iletişim becerilerinin çalışanların iş doyumu üzerine etkileri: İstanbul ili kamu hastanesi çalışanları örneği
Effects of manager communıcatıon skills on employees' job satisfaction in health institutions: the case of Istanbul public hospital employees
  1. Tez No: 868396
  2. Yazar: SÜMEYRA GÜLKAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günlük yaşantımızda iletişim, insanların birbirini anlamaları ve anlaşabilmeleri için gerekli olan tek yoldur. Organizasyonlarda, çalışanların iş doyumu ve örgütteki motivasyonlarını arttırmak için yöneticinin iletişim becerileri önemlidir. Çalışmada İstanbul ilindeki bir kamu hastanesindeki çalışanların iş doyumu ile yöneticilerin iletişim becerileri araştırılmış olup, çalışmaya 227 sağlık çalışanı katılmıştır. Çalışmada Yüksel'in (2015) İletişim Becerileri Ölçeği'nden ve Nal'ın (2018) Minnesota İş Doyumu Ölçeğinden yararlanılmıştır. İş doyum ölçeğinin boyutlarında meslek, iş tecrübesi ve cinsiyetin farklılaşmaya sebep olduğu bulunmuştur. Kadınların iş doyumunun erkeklerin iş doyumundan farklılaştığı ortaya çıkmıştır. İş doyumunun meslek grupları arasındaki karşılaştırılmaya bakıldığında hemşirelerin, doktorlar ve teknikerlere kıyasla daha az iş tatmini yaşadığı tespit edilmiştir. İletişim ile ilgili ölçeklerde cinsiyet, yaş, meslek ve eğitim durumunda anlamlı farklılık saptanmıştır. İki iletişim ölçeğinde erkeklerin ortalaması kadınlardan anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır. Çalışanların yaşı arttıkça iletişim ölçeklerindeki ortalamaların arttığı bulunmuştur. Lisans mezunlarının ilkokul mezunlarının göre daha düşük ortalamaya sahip olduğu görülmüştür. Sonuç olarak çalışanların iş doyumunda yönetim, kurumsallık, ast ve üst ilişkileri, çalışma şartları ve ücret gibi faktörlerin yöneticiler tarafından gözden geçirilerek, çalışanlarla iletişimlerine dikkat ederek, bu konularda düzeltici ve iyileştirici tedbirler alınması durumunda daha iyi sonuçlar alınacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In our daily lives, communication is the only way for people to understand and get along with each other. In organizations, manager's communication skills are important to increase employees' job satisfaction and motivation in the organization. In the study, the job satisfaction of employees and the communication skills of managers in a public hospital in Istanbul were investigated, and 227 healthcare workers participated in the study. Yüksel's (2015) Communication Skills and Nal's (2018) Minnesota Job Satisfaction Scale were used. It was found that profession, work experience and gender caused differences in the dimensions of the job satisfaction scale. It has been revealed that women's job satisfaction differs from men's job satisfaction. When comparing job satisfaction between professional groups, it has been determined that nurses experience less job satisfaction compared to doctors and technicians. Significant differences were found in communication-related scales in terms of gender, age, profession and education. The mean of men was significantly higher than that of women in two communication scales. It was found that as the age of the employees increases, the averages of the communication scales increase. It has been observed that undergraduate graduates have a lower average than primary school graduates. As a result, it can be said that better results will be obtained if factors such as management, institutionalism, subordinate and superior relations, working conditions and wages are reviewed by managers in employees' job satisfaction, and corrective and reformative measures are taken on these issues by paying attention to their communication with employees.