Macroeconomic dynamics of the third-sector economy: Panel count regression evidence from selected developing (D-8) countries
Üçüncü sektör ekonomisinin makroekonomik dinamikleri: Seçilmiş gelişmekte olan (D-8) ülkelerden panel sayısı regresyon kanıtları
  1. Tez No: 868397
  2. Yazar: ZOBAYER AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ACET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Arka Plan: Sivil toplum kuruluşlarını (STK'lar) kapsayan üçüncü sektör ekonomisi, gelişmekte olan ülkelerdeki sosyal ve ekonomik sorunların çözümünde kritik bir rol oynamaktadır. Ancak STK'ların büyümesini ve yaygınlaşmasını etkileyen faktörler, özellikle Gelişmekte Olan-8 (D-8) ülkelerinde yeterince araştırılmamıştır. Önceki araştırmalar, daha geniş makroekonomik bağlamı dikkate almadan, izole edilmiş faktörlere odaklanarak genellikle parçalı bir yapıya sahipti. Bu çalışma, gelişmekte olan ülkelerdeki üçüncü sektör ekonomisinin makroekonomik belirleyicilerini kapsamlı bir şekilde analiz ederek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Amaç: Bu çalışmanın temel amacı D-8 ülkelerinde STK'ların varlığını ve faaliyetlerini etkileyen arz ve talep yönlü faktörleri araştırmaktır. İşsizlik oranları, mülteci akışı, çevre kirliliği, hükümetin etkinliği, kişi başına düşen GSYİH, eğitim düzeyleri, küreselleşme ve dış yardım gibi değişkenleri inceleyerek çalışma, üçüncü sınıfa katkıda bulunan sosyo-ekonomik ve kurumsal koşullar hakkında kapsamlı bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır. sektör gelişimi. Metodoloji: Çalışma, hedeflere ulaşmak için Poisson ve Negatif Binom regresyon modellerinden yararlanan panel sayısı regresyon yaklaşımını kullanmaktadır. Bu modeller, sayım verilerini analiz etmek ve STK ile ilgili veri kümelerindeki aşırı dağılım sorunlarını ele almak için çok uygundur. Veriler 1996'dan 2022'ye kadar uzanıyor ve talep ve arz yönlü değişkenleri içeriyor. Farklı faktörlerin STK sektörünün büyümesini nasıl önemli ölçüde etkilediğini araştırmak için gecikmeli değişkenler ve temel değişkenler arasındaki etkileşim terimleri de dahil edilmiştir. Bulgular: Her ne kadar talep ve arz yönlü bazı değişkenler önemsiz bulunsa da, mülteci girişi, küreselleşme ve net dış yardımlar beklenen STK sayısını olumlu yönde etkiliyor. Ancak, daha yüksek eğitim düzeyi ve kirlilik düzeyleri, gelişmekte olan ülkelerdeki daha fazla STK ile olumsuz ve anlamlı bir şekilde ilişkilidir (D-8). Devlet etkinlik endeksi (GEI) ile kirlilik düzeyi, GEI ile küreselleşme ve GEI ile eğitim düzeyi arasındaki etkileşim terimi üçüncü sektörün büyümesini önemli ölçüde etkilemektedir. Özgünlük: Bu çalışma, özgün bulguları, makroekonomik değişkenlerin kullanımı ve Poisson ve Negatif Binom regresyon modellerinin panel sayısı veri analizi için ilk kez üçüncü sektör ekonomisinde uygulanması yoluyla üçüncü sektör ekonomisi literatürüne orijinal katkılar sağlamaktadır. Çıkarımlar: Bulgular, D-8 ülkelerindeki politika yapıcılar ve paydaşlar için önemli çıkarımlara sahiptir. Hükümetin etkinliğini artırmak ve küreselleşmeyi genişletmek, üçüncü sektörü önemli ölçüde güçlendirebilir ve STK'ların sosyal ve ekonomik sorunları daha iyi ele almasına olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Background: The third-sector economy, encompassing non-governmental organizations (NGOs), plays a critical role in addressing social and economic issues in developing countries. However, the factors influencing the growth and proliferation of NGOs, particularly in the Developing-8 (D-8) countries, remain under-explored. Previous research has often been fragmented, focusing on isolated factors without considering the broader macroeconomic context. This study seeks to fill this gap by comprehensively analyzing the macroeconomic determinants of the third-sector economy in these developing nations. Objective: The primary aim of this study is to investigate the demand-side and supply-side factors that influence the presence and activity of NGOs in the D-8 countries. By examining variables such as unemployment rates, refugee inflow, environmental pollution, government effectiveness, GDP per capita, education levels, globalization, and foreign aid, the study aims to offer a comprehensive understanding of the socio-economic and institutional conditions contributing to third-sector development. Methodology: The study employs a panel count regression approach to achieve the objectives, utilizing Poisson and Negative Binomial regression models. These models are well-suited for analyzing count data and addressing overdispersion issues in NGO-related datasets. The data spans from 1996 to 2022 and includes demand and supply-side variables. Lagged variables and interaction terms between key variables are also included to explore how different factors significantly impact the growth of the NGO sector. Findings: Although some demand and supply-side variables are found insignificant, Refugee inflow, globalization and net foreign aid positively affect the expected count of NGOs. However, higher levels of educational attainment and pollution levels are negatively and significantly associated with more NGOs in developing countries (D-8). The interaction term between the government effectiveness index (GEI) and pollution level, GEI and globalization, and GEI and education level significantly impact the growth of the third sector. Originality: This study makes original contributions to the literature on the third-sector economy through its unique findings, use of macroeconomic variables and the application of Poisson and Negative Binomial regression models for panel count data analysis in third-sector economy for the first time. Implications: The findings have significant implications for policymakers and stakeholders in the D-8 countries. Enhancing government effectiveness and expanding globalization can significantly boost the third sector, enabling NGOs to address social and economic issues better.