Transdisipliner perspektifle afet mimarisi: Japonyaafet yönetiminden çıkarımlarla, Türkiye için stratejirehberi
Disaster architecture with a transdisciplinaryperspective: a strategy guide for Türkiye, with inferencesfrom Japan disaster management
  1. Tez No: 868395
  2. Yazar: SEDRA ALNAJIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ALKAN BALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması, Japonya ve Türkiye'nin deprem riski altındaki coğrafyalarında karşılaştıkları afet yönetimi stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. İki ülkenin afet öncesi, sırası ve sonrasındaki süreçlerde benimsediği politikalar, kültürel faktörler ve altyapı hazırlıkları detaylı bir şekilde analiz edilmektedir. Çalışmanın odak noktaları arasında coğrafi konumları, deprem gerçekliği, afet önleme planları, kent kullanıcısı ve sosyal farkındalık gibi kritik unsurlar bulunmaktadır. Japonya, uzun yıllara dayanan tecrübeleri ve mühendislik odaklı çözümleriyle öne çıkan bir afet yönetimi anlayışına sahiptir. Ülke, teknik ve teknik olmayan önlemleri bir araya getirerek, kültürel ve finansal zorlukları aşma konusunda önemli bir deneyime sahiptir. Ayrıca, toplumsal dayanışma, düşük yolsuzluk algısı ve güçlü bir yönetişim yapısı, Japonya'nın afetlere direncini artıran faktörler arasında yer almaktadır. Türkiye ise coğrafi olarak deprem kuşağında bulunan bir ülke olması nedeniyle sürekli bir afet riski altındadır. Bu tez çerçevesinde, transdisipline perspektifte, Türkiye'nin afet yönetiminde karşılaştığı eksiklikler ve sorunları vurgulanmak ve bunların giderilmesi, ve beklenen marmara bölgesinde depreme hazırlık için Japonya'dan alınan deneyimlerin rehberliğinde stratejilerin önerilmesi ve uygulanması gerekliliği ön plana çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the disaster management strategies adopted by Japan and Turkey in their earthquake-prone geographies. The policies, cultural factors, and infrastructure preparations embraced by both countries before, during, and after disasters are analyzed in detail. Critical elements among the focal points of the study include geographical locations, earthquake realities, disaster prevention plans, urban users, and social awareness. Japan stands out with its disaster management approach characterized by years of experience and engineering-focused solutions. The country has significant expertise in overcoming cultural and financial challenges by integrating technical and non-technical measures. Additionally, social solidarity, a low perception of corruption, and a strong governance structure are among the factors enhancing Japan's resilience to disasters. Turkey, on the other hand, being geographically situated in an earthquake zone, faces constant disaster risks. Within the framework of this thesis, emphasizing the deficiencies and problems encountered in Turkey's disaster management, and the necessity to address them, as well as the guidance provided by Japan's experiences in preparing for earthquakes, particularly in the expected Marmara region, are highlighted in a transdisciplinary perspective.