Orak hücre anemili hastalarda miyokardiyal fibrozisin ve kardiyak fonksiyonların mrg ile degerlendirilmesi
Assessment of myocardial fibrosis and cardiac function in patients with sickle cell anemia using cardiac mri
  1. Tez No: 868406
  2. Yazar: SERHAT BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAAN ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Orak Hücre Anemili Hastalarda Miyokardiyal Fibrozisin ve Kardiyak Fonksiyonların MRG İle Degerlendirilmesi Orak hücre anemisi (OHA) vasküler mikroçevredeki çeşitli stres faktörlerinin etkisiyle sferik ve rijit bir hal alan anormal hemoglobin (HbS)'e sahip eritrositler ile karakterize otozomal resesif geçişli genetik bir hastalıktır. Kronik hemoliz ve birçok organda tekrarlayan iskemi-reperfüzyon hasarı hastalığın temel patofizyolojisini oluşturmaktadır. OHA ilişkili kardiyak hastalık ise genç erişkinlerde mortalite ve morbiditenin en önemli sebeplerindendir. Tekrarlayan mikrovasküler oklüzyonlar iskemi ve miyokardiyal fibrozis ile sonuçlanır. Kronik anemi; kronik artmış kalp debisine, ventriküler duvar stresine ve dilatasyona yol açar. Kronik inflamasyon ve buna bağlı biyokimyasal süreçler miyokardiyal fibrozis ve kardiyak fonksiyonlarda bozulmaya katkıda bulunur. Tanımlandığı şekliye intrinsik ve ekstrinsik faktörler diyastolik disfonksiyonla sonuçlanır. Bunun yanında benzer şekilde vazooklüzyon sonucu ortaya çıkan iskemi-sekestrasyon gibi süreçler, kronik hemoliz ya da tedavi sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkan demir birikimi karaciğer fibrozisi ile sonuçlanabilmektedir. Bu çalışmada OHA'lı hastalarda miyokardiyal fibrozisi ve karaciğer parankim anormalliklerini haritalama teknikleri ile tespit etmeyi ve transmitral akım ile kardiyak fonksiyonları değerlendirmeyi amaçladık. Otuz iki orak hücre hastası ve 12 sağlıklı gönüllü prospektif olarak değerlendirildi. Hasta grupta native T1-T2 ve post-kontrast T1 harita görüntüler ile hem hasta hem kontrol grupta native T1-T2-T2* haritalar oluşturuldu. Ayrıca diyastolik disfonksiyonu değerlendirmek amacıyla transmitral akım eğrileri elde edildi ve sol atriyum hacim ölçümleri yapıldı. Hasta ve kontrol gruplarında miyokardiyal T1 relaksasyon zamanı arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,002). Hasta grupta ortalama T1 değeri 1030,91 ms kontrol grupta 1000,33 ms idi.
Özet (Çeviri)
Assessment of Myocardial Fibrosis and Cardiac Function in Patients with Sickle Cell Anemia Using Cardiac MRI Sickle cell anemia (SCA) is an autosomal recessive genetic disease characterized by abnormal hemoglobin (HbS) in red blood cells, which become spherical and rigid under the influence of various stress factors. Chronic hemolysis and recurrent ischemia-reperfusion injury in multiple organs constitute the fundamental pathophysiology of the disease. Sickle cell anemia-related cardiac disease is a major cause of mortality and morbidity in young adults. Recurrent microvascular occlusions result in ischemia and myocardial fibrosis. Chronic anemia leads to increased cardiac output, ventricular wall stress, and dilatation. Chronic inflammation and related biochemical processes contribute to myocardial fibrosis and impaired cardiac functions. Both intrinsic and extrinsic factors contribute to diastolic dysfunction. Additionally, processes such as ischemia-reperfusion resulting from vaso-occlusion, chronic hemolysis, or iron accumulation as a consequence of treatment can lead to liver fibrosis. In this study, we aimed to detect myocardial fibrosis and liver parenchymal abnormalities in SCA patients using mapping techniques and to assess cardiac functions using transmitral flow. Thirty-two SCA patients and 12 healthy volunteers were prospectively evaluated. Native T1-T2 and post-contrast T1 map images were created for both patient and control groups, along with native T1-T2-T2* maps for all participants. Transmitral flow curves and left atrial (LA) volume measurements were performed to assess diastolic dysfunction. Statistically significant differences were found in myocardial T1 relaxation times between patient and control groups (p=0.002), with mean T1 values of 1030.91 ms in the patient group and 1000.33 ms in the control group.