İn vitrofertilizasyon (IVF) sikluslarında şiddetli ovaryan hiperstimulasyon sendromu (OHSS) önlenmesinde oosit toplama (UPU) sonrası kabergolin + intravenöz (IV) kolloid tedavisine kalsiyum glukonat eklenmesinin etkinliğinin geriye dönük karşılaştırılması
Returned comparison of the effectiveness of adding cabergoline + intravenous (IV) colloid therapy to cabergoline + intravenous (IV) colloid therapy after oocyte recovery (OPU) in preventing severe ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS) in vitrofertilization (ivf) cycles crawling
- Tez No: 868411
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MURAT BAKACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hCG ve GnRH agonisti trigger yapılan in vitro fertilizasyon (IVF) sikluslarında ovaryan hiperstimülasyon sendromu (OHSS) riski olan hastalarda kabergolin ve IV kolloid tedavilerine eklenen IV kalsiyum glukonat ilavesinin etkinliğini araştırmaktı. Yöntemler: Çalışmaya, hCG veya GnRH agonisti ile tetiklenen IVF siklusu yapılıp OHSS için riskli görülüp profilaksi tedavisi verilen toplam 239 hasta dahil edildi. Hastalar kabergolin + IV kolloid alan ve bu tedaviye ek olarak kalsiyum glukonat tedavisi alan gruplar olacak şekilde ikiye ayrıldı. OHSS gelişimi, birincil son nokta olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study was to investigate the risk of ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS) in hCG - and GnRH agonist-triggered in vitro fertilisation (IVF) cycles and the effect of calcium supplementation. Methods: A total of 239 patients who underwent IVF cycles triggered by hCG or GnRH agonist and were considered at risk for OHSS and given prophylaxis treatment were included in the study. Patients were divided into two groups: those receiving cabergoline + IV colloid and those receiving calcium gluconate in addition to this treatment. Development of OHSS was considered as the primary endpoint.