In vitro fertilizasyon (IVF) sikluslarında standart medikal tedavilere ilave olarak sülfür donörü kullanımının etkinliğinin geriye dönük araştırılması
Review of the effectiveness of sulfur donor use as additional to standard medical treatments in in vitro fertilization (İVF) cycles
- Tez No: 741674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN MURAT BAKACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: İnfertilite, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, küresel bir hastalık ve bir sağlık problemi şeklinde kabul edilmektedir. İnfertilite tedavi seçenekleri içerisinde en başarılı tedavi yöntemi ise in vitro fertilizasyondur. Bu araştırma, in vitro fertilizasyon sikluslarında standart medikal tedavilere ilave olarak sülfür donörü olarak kullanılan“Redostim®”isimli ilaç kullanımının etkinliğinin geriye dönük araştırılması amacıyla restrospektif olarak yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Haziran 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında KSÜ Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezine başvuran hastalar, örneklemi ise belirtilen tarih aralığında Frozen thaw ve fresh siklus uygulanan, araştırmaya katılmayı kabul eden, düzenli takibe gelen, redostim adlı ilacı kullanan, 18 yaş ve üzeri olan 192 (96 redostim kullanmış, 96 kontrol grubu) kadın oluşturmuştur. Katılımcılardan veriler; bilgi formu, laboratuvar sonuçları ve ultrason sonuçları ile elde edilmiştir. Bulgular: Redostim kullanan kadınların yaş ortalaması 30,93±4,575, redostim kullanmayanların yaş ortalaması 30,80±4,214'tür. IVF thaw siklusta redostim kullananların Basal E2 ortalaması 94,02±114,415 ve her iki grup arasında anlamlı fark bulunmuştur (p=,030). Total FSH thaw siklusta redostim kullanmayanlarda daha yüksek çıkmış ve iki grup arasında anlamlı fark tespit edilmiştir (p=,044). Thaw siklusta redostim kullananların implantasyon ortalaması 2,58±,498 ile kullanmayanlara göre daha yüksek ve iki grup arasında anlamlı fark olduğu görülmüştür (p=,018). Thaw siklusta redostim kullananların klinik gebelik ortalaması kullnamayanlardan daha yüksek (2,07±,476˃1,71±,459) ve iki grup arasında anlamlı fark bulunmuştur (p=,014). IVF fresh siklusta değişkinler açısından redostim kullananlar ile kullanmayanlar arasında anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir (p˃,05). Sonuç: IVF Thaw siklusta redostim kullanan 48 kişilik grubun hem implantasyon hem de klinik gebelik ortalaması redostim kullanmayanlardan daha yüksek çıkmıştır. Daha büyük örneklem grupları ile farklı bölgelerde ve daha kapsamlı araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: According to the World Health Organization, infertility is accepted as a global disease and a health problem. The most successful treatment method among infertility treatment options is in vitro fertilization. This study was carried out retrospectively to investigate the effectiveness of the drug called“Redostim®”, which is used as a sulfur donor in addition to standard medical treatments in in vitro fertilization cycles. Material and Method: The population of the study was the patients who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital, KSU Medical Faculty IVF Center between June 2021 and December 2021, and the sample was those who received Frozen thaw and fresh cycle within the specified date range, agreed to participate in the study, and were followed up regularly. consisted of 192 (96 used redostim, 96 control group) women aged 18 years and older, using the drug called redostim. Data from participants; information form, laboratory results and ultrasound results. Results: The mean age of women using redostim was 30.93±4.575, and the mean age of women not using redostim was 30.80±4.214. Basal E2 mean of those using redostim in IVF thaw cycle was 94.02±114.415 and a significant difference was found between both groups (p=.030). Total FSH was higher in those who did not use redostim in the thaw cycle, and a significant difference was found between the two groups (p=.044). The implantation mean of those using redostim in the thaw cycle was 2.58±.498, which was higher than those who did not use it, and there was a significant difference between the two groups (p=.018). The mean of clinical pregnancy in those who used redostim in the thaw cycle was higher than those who did not use it (2.07±.476˃1.71±.459), and a significant difference was found between the two groups (p=.014). It was determined that there was no significant difference between those who used redostim and those who did not in terms of variables in the IVF fresh cycle (p˃,05). Conclusion: The mean of both implantation and clinical pregnancy in the group of 48 people who used redostim in IVF Thaw cycle were higher than those who did not use redostim. It is recommended to conduct more comprehensive studies with larger sample groups in different regions.