Rotator manşet tekrar yırtıkları ile subkorakoid kist arasındaki ilişkinin irdelenmesi
The relationship between subcoracoid cyst and rotator cuff retear
- Tez No: 868420
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ŞÜKRÜ POYANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı artroskopik rotator manşet tamiri yapılan hastaların postoperatif manyetik rezonans görüntülemelerinde saptanan subkorakoid kistin rotator manşet tekrar yırtığı ile ilişkisinin irdelenmesidir. Kasım 2016 ve Mart 2022 tarihleri arasında artroskopik rotator manşet tamiri yapılan hastalar restrospektif olarak değerlendirilmiştir. Dahil edilme kriterleri şu şekildedir: preoperatif manyetik rezonans görüntülemelerinde subkorakoid kisti olan veya olmayan hastalar, Patte sınıf 1 veya 2 yırtığı olan hastalar ve 18 yaşından büyük hastalar. Patte sınıf 3 yırtığı ve eşlik eden omuz patolojisi olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. İntraoperatif ve poliklinik raporları kaydedilmiştir. Subskapularis tendonu, supraspinatus tendonu, biseps pulleyi ameliyat öncesi ve sonrası manyetik rezonans görüntülemelerde değerlendirilmiştir. Rotator manşet tekrar yırtıkları ameliyat sonrası manyetik rezonans görüntülemelerde değerlendirilmiştir. Ayrıca, ameliyat öncesi ve sonrası subkorakoid kist hacimleri manyetik rezonans görüntülemelerde ölçülmüştür. Ameliyat öncesi manyetik rezonans görüntülemelerde subkorakoid kisti olan hastalar Grup A ve subkorakoid kisti olmayan hastalar Grup B olarak sınıflandırılmıştır. Gruplar arasında hastaların demografik özellikleri, subskapularis ve biseps pulleyinin durumu ve supraspinatusun Patte sınıflamasına göre koronal ve sagittal plandaki paternleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir. Her iki hasta grubu ayrıca rotator manşet tekrar yırtığı olmayanlar ve olanlar (A1: tekrar yırtık yok, A2: tekrar yırtık var; B1: tekrar yırtık yok, B2: tekrar yırtık var) olmak üzere ikişer alt gruba ayrılmıştır. Bu gruplar preoperatif ve postoperatif kist hacimlerine, Sugaya sınıflaması baz alınarak postoperatif tendon integritelerine ve Constant omuz skorlamalarına göre karşılaştırılmıştır. Çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmaya toplam 109 hasta dahil edilmiştir. Grup A ve Grup B sırası ile 69 ve 40 hastadan oluşmuştur. Grup A'daki hastaların %34,8'inin, Grup B'deki hastaların ise %12,5'inin postoperatif MRG'de rotator manşetleri tekrar yırtık (Sugaya Sınıf 4 ve 5) saptanmıştır. Grup A'da tekrar yırtık oranı istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha fazladır (p=0,021).
Özet (Çeviri)
A retrospective analysis was conducted on patients who underwent arthroscopic rotator cuff repair from November 2016 to March 2022. Inclusion criteria encompassed Patte class 1 or 2 tears in patients over 18 years old, excluding those with Patte class 3 tears or concurrent shoulder pathologies. Pre- and postoperative magnetic resonance imaging assessed the subscapularis-supraspinatus tendons, and biceps pulley. Rotator cuff retears were also evaluated on postoperative magnetic resonance imaging. Furthermore, preoperative and postoperative Subcoracoid Cyst volumes were measured on magnetic resonance imaging. Patients were classified into Group A (with Subcoracoid Cyst) and Group B (without Subcoracoid Cyst) based on preoperative magnetic resonance imaging. All patients underwent rotator cuff repair and subsequent follow-up magnetic resonance imaging at least one year post-surgery, with further subgrouping based on retear presence: A1 (without retear), A2 (with retear), B1 (without retear), and B2 (with retear). Comparative analyses involved Subcoracoid Cyst volume change, Sugaya Classifications, and Constant Shoulder Scores. The study comprised 109 patients: 69 in Group A (A1=40, A2=29) and 40 in Group B (B1=35, B2=5). No significant difference in Subcoracoid Cyst volume change was observed between patients with or without rotator cuff retears. However, Group A1 exhibited higher Subcoracoid Cyst volume change than Group A2 (p=0.034). Group B1 and B2 showed no statistical difference in Subcoracoid Cyst volume change. According to the results of the present study, preserved tendon integrity post-rotator cuff repair correlated with reduced subcoracoid cyst volume on postoperative magnetic resonance imaging compared to preoperative measures. Conversely, compromised tendon integrity didn't significantly reduce subcoracoid cyst volume post-surgery, potentially indicating cyst reformation. Thus, postoperative detection of a subcoracoid cyst following rotator cuff repair might indirectly signal rotator cuff retear.