Koyu renkli durmuş çürük lezyonlarının beyazlatmatedavisi sonrası renk stabilitesi
Color stabi̇li̇ty of dark colored arrested cari̇ous lesi̇ons after bleachi̇ng treatment
  1. Tez No: 868423
  2. Yazar: MERVE ALBAKIR YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu klinik gözlemsel çalışmanın amacı, koyu renkli durmuş çürük lezyonları için ofis tipi beyazlatma ajanları ile beyazlatma tedavisi yapılan hastalarda lezyon bölgesindeki renk ve Diagnodent değer değişimlerini kontrol randevularında gözlemsel olarak takip etmek ve lezyon bulunmayan dişlere yapılan beyazlatma tedavisinin renk ve Diagnodent değer değişim sonuçlarıyla kıyaslamaktır. Çalışmada 18-55 yaş aralığında 21 hastanın beyazlatma yapılmış 105 koyu renkli durmuş çürük lezyonuna sahip olan dişi ve 6 hastanın beyazlatma yapılmış sağlam 96 dişi gözlemsel olarak takip edilmiştir. Her iki gruba da %40 H2O2 içerikli beyazlatma ajanı (Opalescence Boost, Ultradent Products) ile beyazlatma işlemi uygulanmasının ardından işlemden hemen sonra, 1 hafta sonra ve 3 ay sonra takipleri yapıldı. Yapılan takiplerde DiagnodentPEN (Diagnodent Pen, Kavo, Biberach, Almanya) ile demineralizasyon derecesi , Vita Easyshade (VITA Easy Shade Advance Digital Dental Instrument, Germany) ile renk ölçümü , ICDAS ile görsel olarak lezyon sınıflaması yapıldı. Ayrıca takipleri yapan hekim ve hasta işlemden önceki diş rengi ve işlemden sonra 3. Aydaki diş renginden duyduğu memnuniyeti 0'dan 10'a kadar puanladı.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical observational study was to observe changes in color and Diagnodent values in lesions treated with in-office whitening agents in patients with dark colored arrested carious lesions, compared to teeth without lesions, and to compare the outcomes with color and Diagnodent value changes following whitening treatment in lesion-free teeth. The study included observational follow-up of 105 teeth with dark colored arrested carious lesions in 21 patients aged 18-55 years and 96 sound teeth in 6 patients following whitening treatment with a 40% H2O2 whitening agent (Opalescence Boost, Ultradent Products). Follow-up examinations were conducted immediately post-treatment, at 1 week, and at 3 months. Demineralization degree using DiagnodentPEN (Diagnodent Pen, Kavo, Biberach, Germany), color measurement using Vita Easyshade (VITA Easy Shade Advance Digital Dental Instrument, Germany), and visual lesion classification using ICDAS were performed in each follow-up. Additionally, the treating dentist and patients rated satisfaction with tooth color before treatment and at 3 months post-treatment on a scale from 0 to 10.