Erzurum'da uyku apne sendromu prevalansının (semptom prevalansının) saptanması
  1. Tez No: 86844
  2. Yazar: KAZIM BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU MİRİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ill ÖZET Çalışmamız da UAS' a ilişkin olarak hazırladığımız semptom prevalansını belirlemeye yönelik A tipi çalışmayı sergileyen bu anketi, Erzurum' da 1389 kişiye; 892 'si (%64.22) erkek, 497'si ( %35.78) kadın olmak üzere uyguladık. Çalışma da horlayanlar 510 kişi (%37) olup, erkekler de 379 kişi (%42.5), kadınlar da 131 kişi (%26. 4) idi. Bu oran 50 yaş üzerinde %54.9 'a; BKİ 28 ve üzeri olanlarda %47.2 'ye çıkmaktadır. Apne 145 kişi de (%10) mevcut olup, erkeklerde 86 kişi de (%9.6), kadınlarda 59 kişi de (%1 1.8), 50 yaş ve üzerinde %22.3, BKİ 28 ve üzerinde olanlarda %20.4'e ulaşmaktaydı. Hipersomnolans olanlar 507 kişi (%36), erkeklerde 290 kişi (%32), kadınlarda 217 kişi (%44), 50 yaş ve üzeri olanlarda 77 kişi (%39.9), BKİ 28 ve üzeri olanlarda 1 15 kişi (%43.4) idi. Yetersiz ve bölünmüş uyku tarif edenler 474 kişi (%34)., erkekler de 281 kişi (%31.5), kadınlarda 193 kişi (%38.8), 50 yaş ve üzerinde %51.8, BKİ 28 ve üzerinde % 44.5 idi. Apne ve horlama olan 1 11 kişi (% 7.9) ; erkekler de 72 kişi (% 8.1), kadınlarda 39 kişi (% 7.9) horlama ve hipersomnolans olanlar 205 kişi (%14.76); erkeklerde 139 kişi (%15.6), kadınlarda 66 kişi (% 13.3) ;apne ve hipersomnolans olanlar 82 kişi (%5.9) ; erkeklerde 49 kişi (% 5.5), kadınlarda 33 kişi (%6.6); apne horlama ve hipersomnolans olanlar 61 kişi (%4.39); erkeklerde 41 kişi (% 4.6), kadınlarda 20 kişi (% 4.0) bulundu. Görülüyor ki UAS' nin semptomları oranlan ve dağılımları literatürle uyumlu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY This questionnaire were conducted in Erzurum on 1389 people consisting of 892 male (64.22%) and 497 female (35.78%). The number of people snaring was found to be 510 person (37%) consisting of 379 male (42.5%) and 131 female (26.5%). The rate of snore; was, 54.9% over at the age of 50 and those who had BMI ( Body Mass Index) 28 and more, the rate; was found to rise to 47.2%. While 145 people (10%) consisting of 86 male (9.6%) and 96 female (11.8%), was determined to have Apnea the rates Apnea were 22.3% and 20.4% in those people being over at the age of 50 and having BMI 28 and more, respectively. 507 (36%) people being hypersomnolance consisted of 290 male (32%) and 217 female (44%). The rates of this symptom, were 39.9% (77 people) and 43.4% (115 people) in those people being over at the age of 50 and having BMI 28 and more, respectively. The number of people those suffering from insufficient sleep and fragmented sleep was 474 people (34%), 281 male (31.5%), 193 male (38.8%) the rates were 51.8% and 44.5% in those people being over at the age of 50 and having BMI and more, respectively. Ill people (7.9%) having both snore and apnea consisted of 72 male (8.1%) and 39 female (7.9%) The number of people having both snore and hypersomnolance was found to be 205 person (14.76%), 139 male (15.6%), 66 female (13.3%). Those 82 (5.9%) people having both apnea and hypersomnolance consisted of 49 male (5.5%) and 33 female (6.6%); Those 61 (4.39%o) person having both apnea, snore and hypersomnolance was found to consist of 41 male (4.6%) and 20 female (4.0%). As can be seen, the rates of sleep apnea syndrome and prevalance was found to be in accordance with the literature.