Grafit katkılı saf magnezyum tozlarının mekanik öğütme süresine bağlı olarak sinterlenebilirliğinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the effects of mechanical grinding time on sintering of graphite added pure mg powders
- Tez No: 868455
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde; ticari saflıktaki magnezyum tozlarının, grafit ile birlikte mekanik öğütme yöntemi kullanılarak öğütülmesi ve bu sayede magnezyum tozlarının grafit ile kaplanması gerçekleştirilmiştir. Toz metalürjisi üretim yöntemi kullanılarak yüksek dayanım, yüksek toklukta, düşük gözeneklilik oranı ve düşük elastiklik modülüne sahip katkılı Mg geliştirmektir. Bunun için, mekanik öğütme ve elektrik alan sinterleme tekniği (FAST) ile sinterleme yöntemleri kullanılmıştır. Kendinden yağlama özelliği, ısı ve elektrik iletkenliği çok yüksek değerlerde seyreden MgGrafit birlikte öğütülerek, elektrik alan sinterlemenin verimliliğini artıracak bir ikili (Mg/Gr) olmaktadır. Grafit oranı çok düşük değerlerde (≈ % 0,1' den az) kullanılmıştır. Sinterleme işlemi 350°C'de 8,5 dakika süre zarfında ve 35 MPa basınç altında gerçekleştirilmiştir. Yoğunluk, basma dayanımı, sertlik değerleri, XRD ve SEM-EDS (Taramalı Elektron Mikroskobu) verileri toplanmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanical milling method was employed to grind magnesium powders with commercial purity along with graphite, thereby achieving the coating of magnesium powders with graphite. The goal is to develop alloyed Mg using the powder metallurgy production method with high strength, high toughness, low porosity and low elastic modulus. For this purpose, mechanical milling and Field-Assisted Sintering Technique (FAST) sintering methods were utilized. By grinding Mg and graphite together, exhibiting self-lubricating properties, high thermal and electrical conductivity, a binary (Mg/Gr) was formed to enhance the efficiency of electric field-assisted sintering. The graphite ratio was kept at very low values (≈ less than 0.1%). The sintering process was conducted at 350°C for 8.5 minutes under a pressure of 35 MPa. Density, compressive strength, hardness values, XRD and scanning electron microscope-energy-dispersive X-ray spectroscopy (SEM-EDS) data were collected and interpreted.