Bitkilerde halotropizmik yanıtta nitrik oksit (NO)'in rolünün belirlenmesi
Determination of the role of nitric oxide (NO) on plant response to halotropism
- Tez No: 868457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ÖZGÜR UZİLDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bitkilerin topraktaki tuz konsantrasyonuna tepki olarak kök büyüme yönlerini değiştirme yeteneğine halotropizma denir. Bu tez çalışmasında nitrik oksit (NO) etkisine bağlı olarak bitki köklerinin halotropizmik yanıtlarının araştırılması amaçlamaktadır. Literatürde yer alan çalışmalarda, NO'nun bitki metabolizmasında tuzluluk da dahil olmak üzere çeşitli abiyotik streslere karşı çok önemli düzenleyici roller olduğu gösterilmiştir. Ancak halotropizmik yanıtlar üzerine NO'nun nasıl bir etkisi bulunduğu ile ilgili bilgiler çok kısıtlıdır. Tez çalışmasında, Arabidopsis thaliana bitkileri farklı tuz konsantrasyonlarına maruz bırakılarak halotropizmik yanıtlarını belirlenmiştir. Ayrıca, NO donör ve NO süpürücü uygulaması yapılan tüm bitkilerinin kök dokularında NO miktar ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada Arabidopsis thaliana'nın halotropizmik özellikleri birbirinden farklı Col-0, Wt-5 ve Uod-7 ekotipleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarda, yüksek tuz konsantrasyonları altında kök dokularında NO üretiminin arttığı bulunmuştur. NO donör ve NO süpürücüsü kullanılan deneylerde, NO üretiminin inhibisyonu ile tuz kaynağına doğru kök büyümesinin bozulduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, NO'nun halotropizmik bitki yanıtında önemli bir rol oynadığı bulunmuştur. Ayrıca, tuz stresine karşı bitki toleransını geliştirmek için NO'nun potansiyel bir hedef olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The capacity of plants to change root growth capacity in response to salt temperature in the soil is called halotropism. In this thesis study, it is seen that changes in halotropism can occur due to the effect of nitric oxide (NO). Previous studies have suggested a crucial role of NO in plant reactions to various abiotic stresses, including salinity. However, it is not fully understood what effect NO has on halotropism. The research includes determining the halotropismic responses of the plant by exposure to different properties, fluorescent staining of all plant groups treated with NO donor and NO scavenger, and NO production measurements in the root tissues of Arabidopsis thaliana and Eutrema parvulum plants. Col-0, Wt-5 and Uod-7 ecotypes with different halotropism properties of this effective Arabidopsis thaliana were used. It extends that NO production leads to a significant increase due to the exposure of root tissues to high salt solubilities. In experiments using NO donors and NO scavengers, it is seen that inhibition of NO production leads to root distribution towards the salt source and as a result of fluorescent staining, NO production increases due to the increase in salt accumulation. It appears that NO plays an important role in the plant response to halotropism, can be used as a potential target to propagate plant tolerance to salt stress, and greater performance is needed for diurnal general illumination associated with salt stress by NO.