Bitkilerde tuz stresine cevap mekanizmasında Ca iyonlarının rolü
Investigations on role of Ca ions in response to salt stress in plants
  1. Tez No: 109520
  2. Yazar: VEFADAR EHMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİR SADIQOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
IV ÖZET Bitkiler çeşitli biyotik ve/veya abiyotik stres sinyallerini algılamak ve onlara adaptif cevap oluşturmak için karmaşık sinyal iletim yollarını kullanmaktadırlar. Bu sinyal iletimi sonucu bitkiler kendi metabolizmalarını yeni koşullara uydurmak suretiyle değiştirmektedirler. Bu değişimlerden biri de kuraklık ve tuz streslerine cevap olarak bazı bitkilerde yüksek konsantrasyonda prolin birikmesi olmaktadır. Bu çalışmada Gerek79 ve Bezostaja-1 buğday çeşitlerinde kuraklık ve tuz stresinin meydana getirdiği prolin birikmesi ve bu adaptif cevabın oluşumunda Ca2+,EGTA ve lAA'nın rolü incelenmiştir. Kuraklık (%6PEG) ve tuz (150 mM NaCl) stresleri uygulanmış fidelerde çok yüksek düzeyde prolin birikmesi (kontrole oranla 6-12 kat yüksek) gözlenmiştir. Ama Ca~+ iyonlarının bu stres faktörleri ile birlikte uygulanması farklı sonuçlar vermiştir. Tuz stresinden farklı olarak Ca2+ iyonları, kuraklık stresinin oluşturduğu prolin birikmesini önlemektedir. Bu veriler söz konusu stres faktörlerinin prolin birikmesini indüklemek için farklı sinyal iletim yollarını kullandıklarını göstermektedir. EGTA ve 1AA ile yapılan deneyler de bu sonucu desteklemekte ve Ca2+,la oksin hormonunun bu cevabın oluşumu mekanizmasında iştirak ettiğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Plants use complex signal transduction pathways to perceive and react to various biotic and/or abiotic stress. As a consequence of this signaling relay, plants can modify their metabolism to adapt themselves to these conditions. One of such change is proline accumulation in response to drought and salinity stresses. We have studied the drought and salinity induced proline accumulation in Gerek79 and Bezostaja-1 cv. seedlings and roles of Ca2+ (10 mM) and IAA (0.3mM) in this response. Subjecting seedlings to both drought (6% PEG) and salinity (150 mM NaCl) stress resulted in a dramatic increase in proline accumulation (6-12 fold higher than control level). However, the application of Ca2+ along with these stress factors had different effects. Unlike the salinity stress, Ca2+ prevented the drought induced proline accumulation indicating that these stress factors use different signaling pathways to induce similar response. Experiments with IAA and EGTA ( 1 OmM) supported this interpretation and suggested that Ca2+ and auxin participate in signaling mechanisms of drought induced proline accumulation. KURULU i