Reaktif oksijen türleri (ROS)'nin farklı Arabidopsis thaliana ekotipleri ve ekstrem halofit Schrenkiella parvula (Eutrema parvulum)'da halotropizmik yanıtın düzenlemesindeki rollerinin araştırılması
Investigation of roles of reactive oxygen species (ROS) in regulation of halotropismic response in different Arabidopsis thaliana Ecotypes and extreme halopyte Schrenkiella parvula (Eutrema parvulum)
  1. Tez No: 925667
  2. Yazar: NİL DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ÖZGÜR UZİLDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bitkiler yaşam döngüleri boyunca çevrelerine uyum sağlamalı ve çeşitli streslerle yüzleşmelidir. Yönelimsiz olsalar da organlarını uyaranlara doğru veya uyaranlardan uzağa yönlendirebilirler. Tuz stresi sırasında glikofitler halotropizma sergileyerek kökleri yüksek tuz konsantrasyonlarından uzaklaştırır. Tuz stresi iyon homeostazını ve su alımını bozar, büyümeyi engeller ve reaktif oksijen türleri (ROS) üretimini artırır. Esas olarak NADPH oksidazlar tarafından üretilen ROS, düşük konsantrasyonlarda sinyal molekülleri olarak görev yapar ancak yüksek seviye nedeniyle stres altında zararlı hale gelir. Literatürde reaktif oksijen türlerinin farklı tropizmik yönelimler ve stresler üzerindeki rolü hakkında çeşitli çalışmalar bulunsa da halotropizmik yönelim sırasında ROS'ların rolü hakkında literatürde herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Literatürdeki boşluğu doldurmak adına bu çalışmada farklı Arabidopsis thaliana ekotipleri ve ekstrem halofit Schrenkiella parvula (Eutrema parvulum)'un halotropizmik yönelim sırasında ROS metabolizmasındaki değişimler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout their life cycle, plants must adapt to their environment and face various stresses. Though immobile, they can direct their organs toward or away from stimuli. During salt stress, glycophytes exhibit halotropism, directing roots away from high salt concentrations. Salt stress disrupts ion homeostasis and water uptake, impairing growth and increasing reactive oxygen species (ROS) production. ROS, mainly produced by NADPH oxidases, serve as signaling molecules at low concentrations but become harmful under stress due to elevated level. There are various studies in the literature about the role of reactive oxygen species on different tropisms and stresses. However, there is no study in the literature about the role of ROS during halotropism. To fill this gap we determine the ROS metabolism changes during halotropism of the different Arabidopsis thaliana ecotypes and extreme halophyte Schrenkiella parvula (Eutrema parvulum) in this study.