Örgütsel sessizliğin işten ayrılma niyetine etkisinde örgüt kültürünün rolü
The role of organizational culture on the effect of organizational silence on quitter intention
- Tez No: 868466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜHAN BİKE ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada insanlara hizmet eden en önemli sektörlerden sağlık sektörü çalışanlarının örgütsel sessizliğin işten ayrılma niyetine etkisinde örgüt kültürünün rolü incelenmiştir. Bir kurumda çalışanların uyguladığı çoğunlukla yazılı olmayan kurum amaçlarına ve gelişimine hizmet eden kurallar vardır. Bu kurallar kurumun örgüt kültürünü oluşturur. Fakat örgüt kültürünün doğru kurulamaması çalışanlar üzerinde negatif etkilere neden olmaktadır. Örneğin çalışanlar düşüncelerinin yönetim tarafından önemsenmeyeceği, konuşmanın hiç birsey değiştirmeceği veya konuşmanın çalışma arkadaşlarına zarar verebileceği düşünsesi ile sessizleşebilirler. Bu şekilde sessizliği davranışa dönüşerek çalışmaya devam eden çalışanlar, zamanla işten ayrılma niyetini düşünerek bir süre sonra bu düşünceyi eyleme dönüştürebilmektedir. Bu çalışmada Kastamonu İli Eğitim ve Araştırma hastanesi çalışanlarının örgütsel sessizliğinin işten ayrılma niyetine etksinde örgüt kültürünün rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada örgüt kültürü ölçeği,örgütsel sessizlik ölçeği ve işten ayrılma niyeti ölçeği kullanılarak 308 kişiden veri toplanmştır. Toplanan verinin değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Packagefor the SocialSciences for Windows 25.0) ve AMOS 21 programları kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir..Yapılan analiz sonuçlarına göre; örgütsel sessizliğin işten ayrılma niyetini olumlu ve anlamlı yönde etkilediği, örgüt kültürününün ise bu ilişkiyi olumsuz ve anlamlı yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of organizational culture in the effect of organizational silence on the intention to quit of employees in the health sector, one of the most important sectors serving people, was examined. There are mostly unwritten rules applied by employees in an institution that serve the purposes and development of the institution. These rules form the organizational culture of the institution. However, failure to establish the organizational culture correctly causes negative effects on employees. For example, employees may become silent with the thought that their opinions will not be taken into account by the management, that speaking up will not change anything, or that speaking up may harm their colleagues. In this way, employees who continue to work by turning their silence into behavior may think about their intention to quit their job and turn this thought into action after a while. In this study, it was aimed to determine the role of organizational culture in the effect of organizational silence of Kastamonu Province Training and Research Hospital employees on their intention to quit. In the study, data was collected from 308 people using the organizational culture scale, organizational silence scale and turnover intention scale. In the evaluation of the collected data, it was analyzed with structural equation modeling using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences for Windows 25.0) and AMOS 21 programs. According to the analysis results; It has been determined that organizational silence affects the intention to leave positively and significantly, while organizational culture affects this relationship negatively and significantly.