Örgütsel kronizmin, lider etkililiği ve çalışan bağlılığına etkisinde istismarcı yönetimin aracı rolü
The mediating role of abusive management in the effect of cronyism on leader effectiveness and employee commitment
- Tez No: 932632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Örgüte dair geçmişten günümüze kadar yapılan tüm araştırmalar ideal örgütlerin şeffaflık,eşitlik,dürüstlük ve adalet gibi kavramların ortak paydasında şekillenmeleri konusunda mutabık kalmış olsalar da gerek kamu sektöründe gerekse özel sektörlerdeki uygulamalar teoride bilinen-kabul edilen bu kavramları çoğunlukla pratiğe dökmekten bir hayli uzak tutum ve davranışlar sergilemektedir. Bu tutum ve davranışlar örgüte mensup bireyler tarafından kayırmacı uygulamalar olarak adlandırılmakta ve bu işin sürekliliği, kim tarafından ne şekilde yapılacağı,işin yapılması sonrasındaki örgüt içi pozisyon değişiklikleri gibi konularda belirsizliğe ve bazen örgüte mensup bireyler arasında çatışmalara neden olmaktadır.Örgüte mensup bireyler arasında kayırmacılık ve belirsizliklik yaratan tutum ve davranışların süreklilik arz etmesi uzun vadede örgütün imajında ve örgüt ikliminde yıkıcı etkiler yaratacağı yadsınamaz bir gerçektir.Yaptığımız bu çalışmada kayırmacı uygulamalar üzerine yapılan araştırmaların daha çok örgütsel adaleti,performansı ve iş tatminini azalttığı,işten ayrılma niyeti ve iş yeri sessizliğini arttırdığı hususları üzerinde durulduğu görülmektedir.Kayırmacı uygulamaların ve istismarcı yönetimin örgütte her zaman aynı şiddette ve aynı kişilere yapılmadığı,liderin örgüt içerisinde etkinliğini arttırmak için değişen durum ve koşullara,bireylerin tutum ve davranışlarına göre bu uygulamalara yön verdiği ve bu durumun çalışan bağlılığını etkilediği düşüncesinden hareketle literatüre katkı sağlayacağı düşünülerek anketimiz 10 gün boyunca (2 hafta) farklı sektörlerde çalışan 106 kamu personeline mesai bitiminde uygulanmış ve lider etkinliği,istismarcı yönetim ve kronizm kavramları günlük olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although all research on organizations to date has agreed that ideal organizations to date has agreed that ideal organizations are shaped by the common denominator of consepts such as transparencyiequality,honesty and justice,practices in both the public and private sectors display attitudes and behaviors that are far from putting these concepts,which are accepted in theory,into practice.These attitudes and behaviors are called favoritism practices by individuals belonging to the organization and they cause uncertainty and sometimes conflicts between individuals belonging to the organization,on issues such as the continuity of this work,how it will be done by whom and changes in positions with in the organization after the work is done.It is an undeniable fact thet the continuity of attitudes and behaviors that create favoritism and uncertainty among individuals belonging to the organization will have devastating effects on the image of the organizational and the organizational climate in the long term. In our study,research on favoritism practices mostly reduces organizational justice,performance and job saticfaction, and intention the leave the job.It is seen that emphasis is placed on the issues of increasing workplace silence.Considering that clientelistic practices and abusive management are not always applied to the same severity in the organization,and that the leader directs these practices according to changing situations and the conditions and the attitudes and behaviors of individuals in order to increase his effectiveness within the organization,our survey will contribute to the literature on 106 puplic officials working in different sectors for on days.It was applied to the staff at the end of the working day and the concepts of leader effectiveness,abusive management and cronyism were observed daily.