Mobbingin işten ayrılma niyetine etkisinde örgütsel sessizliğin aracı rolü
The instrument role of organizational silence in the effect of mobbing on intention
  1. Tez No: 585256
  2. Yazar: YASEMİN UCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma hizmet sektörünün önemli temsilcilerinden olan otel çalışanlarına yönelik olarak yapılmıştır Aksaray'da otel çalışanlarının mobbing, örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyetlerini belirlemeye yönelik yapılan bu çalışmada katılımcılara anket uygulanmıştır. Her konuyla ilgili anketler ayrı ayrı değerlendirilip SPSS programı yardımıyla çeşitli yönlerden yorumlanmıştır. Araştırmanın amacı otel çalışanlarının maruz kaldığı mobbing oranını belirleyip, örgütsel sessizliğe etkisini incelemektir. Daha sonra çıkan sonucu işten ayrılma niyetiyle ilgili olan oranlarla birlikte ele alıp değerlendirmektir. Ayrıca işten ayrılma niyetleri de çalışma da incelenmiştir. Araştırma ile Aksaray ilindeki otel çalışanlarının 138'inden elde edilen verilerle Mobbing, Örgütsel sessizlik ve işten ayrılma düşünceleri arasındaki ilişkiler tespit edilerek, sektör açısından gerekli tedbirler için yol gösterilmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre mobbing ve işten ayrılma niyeti arasında pozitif yönde bir ilişki bulunduğu, mobbing ile örgütsel sessizlik arasında pozitif yönlü orta şiddetli ve anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca örgütsel sessizlik arttığında işten ayrılma niyetinin de arttığı verisine ulaşılmıştır. Sonuç olarak mobbing ve örgütsel sessizlik kavramlarının işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Mobbing, İşten Ayrılma Niyeti, Örgütsel Sessizlik, Otel Çalışanları, Aksaray. Sayfa Sayısı : 173 Tez Danışmanı : Dr. Öğr. Üyesi Abdurrahman ÇALIK
Özet (Çeviri)
This research was conducted for hotel employees who are important representatives of the service sector. In this study, which was conducted in Aksaray to determine the intention of mobbing, organizational silence and quitting of employees, a questionnaire was applied to the participants. Questionnaires related to each subject were evaluated separately and interpreted in various ways with the help of SPSS program. The aim of this study is to determine the rate of mobbing exposed to hotel staff and to investigate its effect on organizational silence. The aim is to evaluate the result with the rates related to the intention to leave from work. In addition, intention to quit from work was also examined. The aim of the study was to determine the relationships between the data obtained from 138 employees of the hotel staff in Aksaray and Mobbing, Organizational silence and quitting thoughts and to provide guidance for necessary measures for the sector. According to the results of the research, there is a positive relationship between mobbing and intention to quit, as a result, there is a positive and moderate relationship between mobbing and organizational silence. In addition, when organizational silence increases, intention to quit increases. As a result, it was determined that mobbing and organizational silence had a significant effect on intention to quit. Key Words : Mobbing, Quit İntention From Work, Organizational Silence, Hotel Staff, Aksaray. Quantity of Page Supervisor : : 173 Dr. Öğr. Üyesi Abdurrahman ÇALIK Supervisor : Dr. Öğr. Üyesi Abdurrahman ÇALIK