Yeşil bina sertifikasyonunda yapı bilgi modellemesi kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of building information modeling usage in green building certification
  1. Tez No: 868469
  2. Yazar: ORKUN ÇORUH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BARADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yeşil binalar, inşaat sektörünün hızla gelişmesi ve çevreye etkisi ile yatırımcıların ve inşaat yönetimi personelinin fikir birliği haline gelmiştir. Öte yandan gelişen bilgi teknolojisi bina inşaatı alanında da değişime yol açmaktadır. Hem BIM hem de yeşil binayı benimseyen şirketler, ikisi arasındaki sinerjiyi, yani yeşil BIM uygulamasını sürdürmek için bilinçli çaba göstermektedir. Doğru uygulandığında proje ekipleri, yeşil BIM'in proje sonuçlarını iyileştirebileceğini ve belirlenmiş sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasını kolaylaştırabileceğini kabul edmektedir. Bu makale, yeşil bina değerlendirmesi, inşası, yaşam döngüsü kontrolünde BIM kullanımının avantajlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu makalede yeşil binalarda BIM uygulamaları ve yeşil bina değerlendirme kriterleri üzerine kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca bu alanlarda oluşturulan platformlar, yönetmelikler ve programlar incelenmiştir. Yeşil BIM ve sertifikasyon sürecine etkisi, BIM ve yeşil bina kavramlarının gelişmesinde önemli payı bulunan yasal düzenlemeler yoluyla daha da gelişmesi mümkün gözükmektedir. Bunu yaparak endüstri, sürdürülebilirliği teşvik etme ve gelecek nesiller için daha yeşil yapılı bir çevre yaratma konusunda BIM teknolojisinin faydalarını en üst düzeye çıkarabilir.
Özet (Çeviri)
Green buildings have become the consensus of investors and construction management personnel with the rapid development of the construction industry and its impact on the environment. On the other hand, developing information technology also leads to change in the field of building construction. Companies that embrace both BIM and green building are making conscious efforts to maintain the synergy between the two, that is, the implementation of green BIM. When implemented correctly, project teams recognize that green BIM can improve project outcomes and facilitate the achievement of established sustainability goals. This article aims to identify the advantages of using BIM in green building evaluation, construction, life cycle control. In this article, a comprehensive literature review will be conducted on BIM applications in green buildings and green building evaluation criteria. Additionally, the platforms, regulations and programs created in these areas were examined. It seems possible that green BIM and its impact on the certification process will be further developed through legal regulations that have an important role in the development of BIM and green building concepts. By doing this, the industry can maximize the benefits of BIM technology in promoting sustainability and creating a greener built environment for future generations.