Early Sweet (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde farklı ürün yükleri ile budama işlemlerinin üzüm verim, kalite özellikleri ve asma gelişimi üzerine etkileri
Effects of different crop load and prunin aplications on vine growing, grape yield and quality parameters of Early Sweet (Vitis vinifera L.) grape variety
  1. Tez No: 868472
  2. Yazar: ALI ABBAS ALI MOSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDİŞLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sofralık üzüm çeşitlerinde verim kalite unsurlarının incelenmesi önem arz etmektedir. Early Sweet üzüm çeşidinin kış ve yaz budamalarında büyük farklılıklar gözlenmektedir. Bu nedenle çalışmada Early Sweet (Vitis Vinifera L.) üzüm çeşidinde farklı ürün yükleri ile budama işlemlerinin üzüm verim, kalite özellikleri ve asma gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma Manisa Şehzadeler İlçesinin Güzelköy Mahallesi'nde 9 yaşında, 41B anaca sahip Y terbiye sistemindeki 2×3 m dikim aralık ve mesafelerinde kurulu 30 dekarlık Early Sweet üzüm bağında 2022 ve 2023 üretim sezonlarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki uygulamalar kısa budama, orta budama ve uzun budama şeklinde kış uygulamaları, 15 ve 25 salkım yükü ile çilkim alma ve çilkim almama şeklinde ilkbahar uygulamaları Early Sweet üzüm çeşidinde verim-kalite ve asma gelişimini tespit etmek amacıyla oluşturulmuştur. Ayrıca uygulamalar arasındaki farkları tespit etmek için çubuk ağırlığı (kg) üzüm verimi (kg), pazarlanabilir salkım sayısı (adet/asma), ortalama salkım ağırlığı (g), küçük tane sayısı ve ağırlığı (adet/salkım)(g), salkım uzunluğu ve genişliği (cm), salkım iskeleti uzunluğu ve genişliği (cm), salkımdaki tane sayısı (adet/salkım), tane uzunluğu ve genişliği (mm), tane uzunluğu/genişliği (mm), tane saptan kopma kuvveti (g), tane sertliği (N), salkım iskeleti yaş ve kuru ağırlığı (g), dökülen tane sayısı ve ağırlığı (adet/salkım)(g), 100 tane ağırlığı, tane kabuk rengi (L*, a*, b*), Ph, SÇKM% ve Titre edilebilir asitlik (TA) olarak 26 farklı parametre incelenmiştir. 2023 üretim yılında uygulamalar arasında istatistiki bir fark oluşmamasına karşılık özellikle 2022 üretim yılında gerçekleştirilen uygulamalarda en iyi verim, ortalama salkım ağırlığı, salkım uzunluğu ve genişliği, salkım sapı genişliği ve uzunluğu, dökülen tane sayısı ve ağırlığı, salkım iskeleti yaş ve kuru ağırlığı, 100 tane ağırlığı, sap kopma kuvveti, SÇKM% ve titre edilebilir asitlik parametreleri kısa budamalar üzerindeki 15 ve 25 salkım yüklerinin çilkim almama uygulamalarında saptanmıştır. Bununla birlikte Early Sweet üzüm çeşidi için en iyi budama kısa, en uygun salkım yükü 25 olarak önerilebilir
Özet (Çeviri)
The examination of yield and quality elements in table grape varieties is of great importance. Significant differences are observed in the winter and summer pruning of the Early Sweet grape variety. Therefore, the study aimed to investigate the effects of different crop loads and pruning practices on grape yield, quality characteristics, and vine development in the Early Sweet (Vitis Vinifera L.) grape variety. The study was conducted in a 20-decare Early Sweet vineyard with 9-year-old vines, using the Y trellis system with 41B rootstock, located in Güzelköy Village of Manisa Şehzadeler District during the 2022 and 2023 growing seasons. The applications in the study, including short pruning, medium pruning, and long pruning as winter practices, and thinning with 15 and 25 clusters and no thinning as spring practices, were designed to determine the yield-quality and vine development in Early Sweet grapes. Additionally, to identify differences between applications, 23 different parameters were examined, including Cane weight (kg), Grape yield (kg), Marketable cluster count (number/vine), Average cluster weight (g), Average cluster and berry volume (cm3), Small berry count and weight (number/cluster)(g), Cluster length and width (cm), Cluster skeleton length and width (cm), Berry count in the cluster (number/cluster), Berry length and width (mm), Berry length/width (mm), Berry pedicel detachment force (g), Berry hardness (N), Cluster skeleton fresh and dry weight (g), Shed berry count and weight (number/cluster)(g), 100-berry weight, Berry skin color (L*, a*, b*), pH, SÇKM%, and Titratable acidity (TA).Although there was no statistical difference between the applications in the 2023 production year, especially in the applications carried out in the 2022 production year, the best yield, average cluster weight, cluster length and width, cluster peduncle width and length, shed berry count and weight, cluster skeleton fresh and dry weight, 100-berry weight, pedicel detachment force, SÇKM%, and titratable acidity parameters were determined in the short pruning with 15 and 25 cluster loads with no thinning applications. However, for the Early Sweet variety, the best pruning is recommended as short pruning with an optimal cluster load of 25.