Biyojenik aminlerin mikroorganizmalar tarafından giderimi
Removal of biogenic amines by microorganisms
  1. Tez No: 868476
  2. Yazar: EDA IŞIK KABACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Biyojenik aminler, fermente gıdalar, hayvanlar ve bitkilerin hücrelerinde bulunmakta olup, limit tüketim miktarını aştığı zaman zehirlenmelere sebep olan toksik bir birleşiktir. Biyojenik aminler, kanserojen, toksik, psikoaktif veya vasoaktifdir. Bu özellikler nedeniyle tehlikeli olarak bilinen aromatik bileşikler arasındadır ve bunların ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında önceki çalışmalardan izole edilmiş probiyotik mikroorganizmalar kullanılarak biyojenik amin bileşikleri biyodegradasyon yeteneğindeki mikroorganizma kültürlerinin seçilerek parçalama etkinliklerinin belirlenmesi yapılmıştır. 'Doğal sistemlerde koku giderilmesı için etkin mikroorganizmaların elde edilmesi' yüksek lisans tezindeki çalışmalarda izole edilen Bacillus velezensis, Lactabacillus plantarum (Lactiplantibacillus plantarum-OR252329.1), ve Bacillus coagulans (Weizmannia coagulans ON482177.1 (MMB 104) kullanılarak biyodegradasyon etkinlikleri HPLC analizleri ile değerlendirilmiştir. Yapılan denemeler sonucunda biyojenik aminleri, 30oC'de kullanılan bakterilerin hepsi histamin ve spermini tamamen, kadaverin ve B-feniletilamini ise %99'a yakın bir parçalama etkinliği göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Biogenic amines are found in fermented foods, animals and plant cells, and are a toxic compound that causes poisoning when the limit consumption amount is exceeded. Biogenic amines are carcinogenic, toxic, psychoactive or vasoactive. Due to these properties, they are among the aromatic compounds known to be dangerous and they must be removed from the environment. In this thesis study, probiotic microorganisms isolated from previous studies were used to select microorganism cultures capable of biodegrading biogenic amine compounds and determine their degradation efficiency. Biodegradation activities were evaluated by HPLC analysis using Bacillus velezensis, Lactabacillus plantarum (Lactiplantibacillus plantarum-OR252329.1), and Bacillus coagulans (Weizmannia coagulansON482177.1 (MMB 104) isolated in the master's thesis“Obtaining effective microorganisms for odor removal in natural systems”. As a result of the experiments, all of the bacteria used at 30oC showed an efficiency to completely degrade biogenic amines, histamine and sperm, and nearly 99% to cadaverine and B-phenylethylamine.