Gypsophila venusta'nın apolar fraksiyonunun sekonder metabolit içeriğinin araştırılması
Investigation of secondary metabolite content of Gypsophila venusta's apolar fraction
- Tez No: 868475
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KARAYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Gypsophila venusta Fenzl türünün diklorometan ekstresinin fitokimyasal içeriğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için Sivas'tan toplanan bitki öncelikle farklı polaritedeki çözgenlerle (n-hegzan, diklorometan ve metanol) ekstrakte edilmiş ve çözgenler uçurulduktan sonra elde edilen diklorometan ekstresi üzerinden izolasyon işlemleri yapılmıştır. Açık kolon kromatografisi ile silika jel üzerinden yapılan ilk ayırma işleminde 8 fraksiyon elde edilmiş ve bu fraksiyonlardan 3. fraksiyon üzerinde yapılan ileri saflandırma işlemleri ile bileşik 1 saf olarak izole edilmiştir. Fraksyion 7 üzerinden yapılan saflandırma işlemleri sonucunda ise bileşik 2 saf olarak izole edilmiş ver her iki bileşiğin yapıları NMR ile aydınlatılmıştır. Yapı tayinleri sonucunda bileşik 1'in diosmetin bileşik 2'nin ise gypsogenin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the phytochemical content of dichloromethane extract of Gypsophila venusta Fenzl. For this purpose, the plant collected from Sivas was firstly extracted with solvents of different polarity (n-hexane, dichloromethane, and methanol) and isolation procedures were performed on the dichloromethane extract after the solvents were evaporated. In the first separation on silica gel by open column chromatography, 8 fractions were obtained and compound 1 was isolated as pure by further purification on fraction 3. As a result of purification on fraction 7, compound 2 was isolated as pure and the structures of both compounds were elucidated by NMR. As a result of the structure determinations, it was determined that compound 1 was diosmetin and compound 2 was gypsogenin.