From old homeland to the new one: Migration movements and policies between 1918-1923
Eski vatandan yenisine: 1918-1923 arası göç hareketleri ve politikaları
  1. Tez No: 868481
  2. Yazar: TALİP ARABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. FUAT DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
1918-1923 yılları, büyük bir dönüşüm sürecine şahitlik etmiştir. Bu dönemde çeşitli göç dalgaları, sivil trajediler, çetin siyasalar ve ideolojiler, işgaller ve düşman işgalinden kurtuluşlar meydana gelmiştir. Bu çalışma, giriş, literatür taraması ve metodoloji bölümlerinin ardından, temel göç kavramlarını, bu kavramların“şeceresini ve ortaya çıkışı”nı soykütüksel bir bakış açısıyla ele almakta, bunları 1918-1923 arasındaki göç hareketleriyle ilişkilendirmektedir. Dördüncü bölümde, Mondros Mütarekesi'nden başlayarak göç hareketlerini açıklamaktadır. Bu hareketler beş ana kategoriye ayrılabilir: i) Batı'daki Beyaz Ruslar veya Doğu'daki Müslüman ve Gayrimüslim gruplar gibi çatışma veya savaş bölgelerinden kaçan mülteciler, ii) I. Dünya Savaşı sırasında göç etmeye zorlanan Ermeni, Rum, Kürt ve Arapların geri gönderilmesi, iii) Mütareke döneminde Wilson Prensipleri'ni gözeterek çoğunluğu ele geçirmek amacıyla gelen göçmenler, iv) Anadolu'daki işgaller ve işgallerden kurtuluşlar nedeniyle ortaya çıkan müteselsil göç hareketleri, v) İtilaf Devletleri veya İstanbul ve Ankara Hükümetlerinin kararları üzerine meydana gelen göçler. Bütün bu göç hareketleri genellikle iç içe geçtiği için bölgesel olarak irdelenmektedir. Beşinci bölümde ise dönemin göç politikaları incelenmekte; gerek İstanbul, gerek Ankara Hükümetlerinin göç karşıtı tavır takındığı ortaya konmaktadır. Bu hükümetlerin göç politikalarının arkasındaki temel itici etmenlerin, ulus ve devlet inşa etme çabaları, nüfus hâkimiyetini sürdürme, düzen ve asayişin tesisi ve sosyo-ekonomik kaygılar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The period between 1918 and 1923 witnessed a huge transformation process. Various migration waves, civilian tragedies, challenging policies and ideologies, occupations and liberations took place during this period. Following Introduction, Literature Review and Methodology chapters, this study discusses the key migration concepts, their“descent and emergence”, from a genealogical perspective and links them to the migratory movements between 1918-1923. In Chapter IV, it explains the migratory movements starting from the Armistice of Mudros. These movements could fall into five main categories: i) Refugees fleeing conflict or war zones such as the White Russians in the West or Muslim and non-Muslim groups in the East, ii) Repatriation of the Armenian, Rum, Kurdish and Arab refugees who were forced to migrate during the World War I, iii) Incoming migrants in the Armistice period to seize the majority considering the Wilsonian Principles, iv) Consecutive migration movements due to the occupations and liberations in Anatolia, v) Migrations upon the decision of Allied Powers or the Istanbul and Ankara Governments. Since all these movements are often intertwined, they are discussed regionally. In Chapter V, migration policies during the period are examined. It is found that both Istanbul and Ankara governments had anti-migration stance. Nation- and state-building efforts, maintaining population dominance, establishing order and security, as well as socio-economic concerns are the main driving factors behind the migration policies of Istanbul and Ankara governments.