Hipertansif hastalarda tansiyon holterin depresyon ile ilişkisi
Association of blood pressure holter wi̇th depression in hypertensive patients
  1. Tez No: 868482
  2. Yazar: AHMET OĞUZ CESUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hipertansiyon kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerin önemli bir kısmı için düzeltilebilir bir risk faktörüdür. Hipertansiyona maruziyet arttıkça hipertansiyonun zararlı etkilerinin arttığı bilinmektedir. Normal bireylerde gece kan basıncı ortalamaları, gündüz ortalamarına göre yaklaşık %10 daha düşüktür ve bu na dipper patern adı verilmektedir. Bu düşüşün olmaması durumu ise non-dipper patern olarak adlandırılmaktadır. Çalışmamızda birçok faktörden etkilenen hipertansiyona gece olan maruziyetin hastaların anksiyete ve depresif durumlarının etkisini araştırmayı amaçladık. Bu çalışma prospektif olarak dizayn edildi. Çalışmaya Ocak 2023 ile Şubat 2024 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran hipertansif ya da hipertansiyon araştırılması gereken hastalara ardışık olarak tansiyon holter monitörizasyonu uygulandı. Hipertansiyon tanısı olan veya hipertansiyon tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edildi ve tansiyon holter sonuçlarına göre dipper ve non-dipper olarak 2 gruba ayrıldı. Hastalardan rızaları doğrultusunda Beck Depresyon Envanteri doldurmaları istendi. Yapılan analizlerde dipper tansiyon paterni olan hastaların non-dipper tansiyon paterni olan hastalara göre Beck Depresyon Envanteri skorlarının istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük olduğu bulundu (p10,5 alındığında non-dipper olmayı %86,36 sensitivite ve %55,06 spesifite ile predikte etmektedir. Sonuç olarak non-dipper hipertansiyon paternine sahip hastalarda hipertansiyona eşlik eden depresif durum varlığının daha sık olduğu bulunmuştur. Bulgularımız non-dipper hipertansiyon paterninin, dipper paterne göre daha ciddi klinik bir durum olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a modifiable risk factor for a significant proportion of deaths due to cardiovascular disease. The harmful effects of hypertension are known to increase as exposure to hypertension increases. In normal individuals, nocturnal blood pressure averages are approximately 10% lower than daytime averages and this is called the dipper pattern. The absence of this decrease is called non-dipper pattern. In our study, we aimed to investigate the effect of nocturnal exposure to hypertension, which is affected by many factors, on anxiety and depressive states of patients. This study was designed prospectively. Patients admitted to the outpatient clinic of the Department of Cardiology, Faculty of Medicine, Cumhuriyet University, Sivas, between January 2023 and February 2024 were included in the study, Patients who were hypertensive or needed to be investigated for hypertension underwent blood pressure holter monitoring consecutively. Patients with a previous diagnosis of hypertension or hypertension were included in the study and divided into 2 groups as dipper and non-dipper according to blood pressure holter results. Patients were asked to complete the Beck Depression Inventory with their consent. In the analysis, it was found that patients with dipper hypertension pattern had statistically significantly lower Beck Depression Inventory scores than patients with non-dipper hypertension pattern (p10.5, it predicted non-dipper status with a sensitivity of 86.36% and a specificity of 55.06%. In conclusion, the presence of depressive state accompanying hypertension was found to be more frequent in patients with non-dipper hypertension pattern. Our findings suggest that non-dipper hypertension pattern is a more serious clinical condition than dipper pattern.