Tarımsal atık katkılı polipropilen matrisli kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Manufacturing and characterization of agricultural waste filled polypropylene matrixed composites
- Tez No: 600851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KUTLAY SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Üzüm bağ çubuğu ve pirinç kabuğu tarımsal bir atık olup ekonomik katma değeri azdır. Üzüm bağ çubuğu ve pirinç kabuğunun polimer içerisinde dolgu malzemesi olarak kullanımı ekonomik ve çevresel yararlar sağlayabilir. Bu tez çalışmasında üzüm bağ çubuğu ve pirinç kabuğu ile dolgulu polipropilen kompozit malzemeler üretilip test ve karakterize edilmiştir. Polipropilen içerisine farklı miktarlarda (%10-%30 oranlarında) pirinç kabuğu partikülleri eklenerek kompozitler üretilmiştir. Ayrıca, pirinç kabuğu ve bağ çubuğu partikülü içeren hibrit kompozitler üretilmiştir. Üretilen kompozit malzemelerin mekanik (çekme ve eğilme dayanımları ve Young's ve eğilme modülleri), termal (bozunma, erime ve kristalleşme sıcaklıkları vb.) ve viskoelastik özellikleri incelenmiştir. RH-PP ve RH-VS-PP kompozitler saf PP'ye göre daha iyi modül ve termal özellikler sergilemiştir. RH-PP ve RH-VS-PP kompozitlerinin maksimum bozunma sıcaklığı artmıştır ve daha yüksek bir bozunma sıcaklığına yer değiştirmesiyle termal stabilitesinde bir artış gözlemlenmiştir. RH-PP kompozitlere kıyasla, RH'ın VS'ye oranı 3:7 olduğunda, RH-VS-PP kompozitleri daha iyi eğilme özellikleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Vine stem and rice husks are an agricultural waste and economic added value is little. Grapevine bar and brass wood composite can provide economic and environmental benefits as thermoplastic composite. In this thesis, polypropylene composite materials strengthened with grape vine bar and rice husk were produced and characterized. Polypropylene (PP) composites based on rice husk (RH). In addition, hybrid composites have been containing rice husk and vine stem particles. RH-PP composites with different weight ratios of RH (10%-30% different amount raios) to examine the mechanical properties of composites (tensile and bending strengths and Young's and bending modules) and thermal (decomposition, melting and crystallization temperatures etc.) and hybrid RH-VS-PP matrix composites. RH-PP and RH-VS-PP composites showed better modulus and thermal properties than pure PP. The maximum decomposition temperature of RH-PP and RH-VS-PP composites increased, and an increase in thermal stability was observed with displacement to a higher decomposition temperature. Compared to RH-PP composites, when the ratio of RH to VS was 3:7, RH-VS-PP composites offered better bending properties.