Obezitede karar verme süreçlerinin matematiksel analizi
Mathematical analysis of decision making processes in obesity
  1. Tez No: 868505
  2. Yazar: FATMA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV, DOÇ. DR. KORHAN GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Obezite ve buna bağlı hastalıkların yayılması ile birlikte tüm dünyada politikacılar, yetkili kişilerin dikkatini çekmiş, birçok disiplin bir araya gelerek bunun üzerine çalışmayı arttırmış ve hızlandırmıştır. Bu yüzden disiplinler arası olan tüm analiz, algoritmalar ve matematiksel modellerler obezite gibi büyük sağlık probleminin çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi için tüm araştırmalar ve gelişimleri çok önemlidir. Bu tezde birçok önemli çalışma ele alınıp, sonuçları ile gelişimlerinin önemine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the spread obesity and associated with diseases, politicians all over the world, competent it has attracted the attention of people, may disciplines have come together to deconstruct the work on it and they made if peaceful. Hence, all interdisciplinary analysis, algorithms and mathematical model have drawn attention to the research and developments carried out to develop methods for solving majör health problems such as obesity. In this thesis, we also consider a lot of importent studies and their development are discussed. Many important studies are discused and the importance of their results and development is also mentoned in this thesis.