Ereğli (Konya) mutfak kültürü
Ereğli (Konya) cuisine culture
- Tez No: 868506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ SEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ereğli, tarih boyunca isminden söz ettirmiş Selçuklunun payitahtı Konya'nın merkez ilçeler hariç en fazla nüfusuna sahip, birçok dinamiği bünyesinde barındıran bir ilçedir. Buna rağmen akademik çalışma ve özellikle gastronomi temalı çalışmaların neredeyse yok denilecek kadar az olması çalışmanın hazırlanmasını gerekli kılmıştır. Çalışma, yemek kültürü, kullanılan alet ve ekipmanlar, yapılan, unutulan yemekler, dönemsel hazırlıklar, özel günlerde yapılanlar, unutulan adetler gibi konuları ele almıştır. Ereğli (Konya) Mutfak Kültürü üzerine yoğunlaşan bu tez, nitel bir çalışmadır ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, Ereğli'nin 87 mahallesinden özellikle temsil edici olduğu düşünülen 20 mahallede yaşayan 40 yaş üstü bireyler arasından 46 kişi olarak belirlenmiştir. Veri analizi sürecinde, nitel veri analizi teknikleri kullanılmış ve betimsel analiz yöntemi tercih edilmiştir. Ereğli'nin zengin tarihinden beslenen mutfak kültürü, coğrafi konumu ve sosyal dinamiklerin bir sonucu olarak şekillenmiştir. Mahalle seçimi yapılırken Ereğli'nin sosyolojisi dikkate alınarak mümkün olduğunca homojen bir yapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Ereğli'de yaşayanların geleneklerine, günümüze göre daha sıkı bağlı olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle düğün cenaze gibi özel günlerde sosyolojik ve ekonomik sebeplerden kaynaklı değişimler söz konusudur. Geçmişte yokluktan, yapılan yemeklerin günümüzde neredeyse hiç yapılmadığı görülmektedir. Özellikle kışlık ürün hazırlığında, şehir merkezi ya da dışarı mahalle ayrımı olmaksızın hemen her hanenin ya kendisinin ürünleri yaptığı ya da güvendiği birinden bu ürünleri tedarik ettiği sonucuna varılmıştır. Kullanılan mutfak aletlerinin günümüz şartlarına uygun olarak değiştiği kaynak kişilerce de doğrulanmıştır. Coğrafi işaretli ürünlerin bazılarının bölge halkı tarafından pek bilinmediği de çalışma kapsamında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ereğli, a city with the highest population outside the central districts of Konya, has historically been a prominent seat of the Seljuks and is rich in cultural diversity. Despite this, the scarcity of academic studies, particularly those focusing on gastronomy, necessitated this research. This study addresses various aspects, including food culture, the tools and equipment used, forgotten dishes, periodic preparations, special occasions, and lost customs. This thesis, concentrating on the culinary culture of Ereğli (Konya), is a qualitative study conducted using semi-structured interviews. Participants were 46 individuals over the age of 40 from 20 neighbourhoods thought to be representative of Ereğli's 87 eighborhoods. Qualitative data analysis techniques were employed in the data analysis phase, with a preference for descriptive analysis methods. The culinary culture of Ereğli, enriched by its rich history, has been shaped by its geographical location and social dynamics. In selecting neighborhoods, the sociology of Ereğli was considered to create as homogeneous a structure as possible. It has been noted that Ereğli's residents adhere more closely to their traditions compared to contemporary norms. Changes due to sociological and economic factors are particularly noticeable during special events such as weddings and funerals. Dishes once prepared during times of scarcity are seldom made today. In preparing winter provisions, it was found that almost every household, regardless of location, either produced these items themselves or obtained them from a trusted source. The study also confirmed that modern kitchen utensils have replaced traditional ones. Furthermore, it was observed that some geographically designated products are not well recognized by the local population.