Fen bilgisi öğretmen adaylarına ısı ve sıcaklık konusunda uygulanan dijital öykülerin etkililiği
Effectiveness of digital stories applied to science teacher candidates about heat and temperature
  1. Tez No: 868523
  2. Yazar: MUSTAFA ÇARDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT AHMET KIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada fen bilgisi öğretmen adaylarında ısı ve sıcaklık konusunun öğretiminde dijital öyküler kullanarak yapılan eğitimin öğrenci başarısına etkisi amaçlanmıştır. Bu çalışmada nicel ve nitel boyuttan oluşan karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu fen bilgisi öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test-son test deseni şeklinde planlanmış yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel boyutunda vaka, durum çalışması deseni kullanılmıştır. Vaka çalışmaları araştırmacıların özel bir durumdan ziyade genel bir durum hakkında teoriler geliştirmek, iyileştirmek veya değiştirmek amacı ile gerçekleştirdiği çalışmalardır. Vaka çalışmaları bir olguyu, durumu kendi gerçekliği içinde incelenmesinin, tanımlanmasının veya araştırılmasının gerçekleştiği çalışmalardır (Patton, 2014; Yin, 2013)Bu kapsamda araştırmacı veri toplama sürecini katılımcı grubunda yer alan fen bilgisi öğretmen adayları arasından kasıtsız/random/rastgele olarak belirlenen öğretmen adayları ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yaparak gerçekleştirmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda ölçme aracı olarak Isı ve Sıcaklık Konusundaki Bilimsel Bilgi Testi kullanılmıştır. Nitel boyutu için ise araştırmacı tarafından belirlenen açık uçlu sorular ile veriler elde edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda dijital öykü kullanılarak yapılan ısı ve sıcaklık konusu öğretiminin etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of education using digital stories on student success in teaching the subject of heat and temperature in science teacher candidates. In this study, a mixed research method consisting of quantitative and qualitative dimensions was used. The study group of the research consists of science teacher candidates. In the quantitative dimension of the research, a quasi-experimental design planned as a single group pretest-posttest design, one of the quantitative research methods, was used. In the qualitative dimension, case study design was used. Case studies are studies carried out by researchers with the aim of developing, improving or changing theories about a general situation rather than a specific situation. Case studies are studies in which a phenomenon or situation is examined, defined or researched in its own reality (Patton, 2014; Yin, 2013). In this context, the researcher processes the data collection process with pre-service science teachers who are unintentionally/randomly selected from among the science teacher candidates in the participant group. conducted through semi-structured interviews. Scientific Knowledge Test on Heat and Temperature was used as a measurement tool in the quantitative dimension of the research. For the qualitative dimension, data was obtained through open-ended questions determined by the researcher. As a result of the analysis of the data, it was revealed that teaching heat and temperature using digital stories was effective. Recommendations were developed in line with the results.