Biçimlendirici değerlendirme entegre edilmiş sorgulayıcı-araştırma yöntemine dayalı ders planı geliştirme
Developing a lesson plan based on formative assessment integrated inquiry based teaching method
  1. Tez No: 922420
  2. Yazar: DOĞUKAN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilimleri konu ve kavramlarını öğretmek için kullanılacak biçimlendirici değerlendirme entegre edilmiş sorgulayıcı-araştırma yöntemine dayalı örnek ders planları geliştirmektir. Madde ve Doğası, Canlılar ve Yaşam ile Fiziksel Olaylar öğrenme alanlarının her birinde iki olmak üzere çözünme hızına etki eden faktörler, çimlenme olayı, ohm yasası, ısı-sıcaklık ilişkisi, fotosentez hızını etkileyen faktörler ve katı basıncını etkileyen değişkenler alt konu başlıklarının öğretimi amacıyla geliştirilecek altı adet ders planının içerdiği yeni yaklaşım ile öğretmen ve öğretmen adayları için önemli bir kaynak oluşturacağı ve biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının öğretim sürecine entegrasyonu konusundaki eksik yönleri tamamlamaya yardımcı olacağı düşünülmektedir. Örnek ders planlarının geliştirilmesi sürecinde tasarım ve geliştirme araştırması yöntemi kullanılmıştır. Tasarım ve geliştirme araştırması yönteminde sıklıkla bir ürünü veya süreci geliştirmek için analiz, tasarım, geliştirme, uygulama ve değerlendirme aşamaları izlenmektedir. Bu çalışmada, yöntemde belirtilen adımlar izlenerek ve uzman görüşleri alınarak son hali verilmiş bir örnek ders planları geliştirilmiştir. Elde edilen bulgulardan hedeflenen ders planı geliştirilirken yazılan ifadenin dil bilimi açısında açık ve net oluşuna, aşamalar arası ilişkilere ve ders planlarının çeşitli bölümlerinin görevlerini temsilen uygun içerikler belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları güncel literatür ile tartışılmış ve araştırmacılara ve uygulayıcılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop sample inquiry-based method lesson plans with formative assessment integrated to teach science topics and concepts. It is thought that the six lesson plans to be developed for teaching the subtopics of factors affecting dissolution rate, germination event, ohm's law, heat-temperature relationship, factors affecting photosynthesis rate and variables affecting solid pressure, two in each of the learning areas of Matter and Nature, Living Things and Life and Physical Phenomena, will constitute an important resource for teachers and prospective teachers with the new approach it contains and will help to complete the missing aspects of the integration of formative assessment practices into the teaching process. In the process of developing the sample lesson plans, the design and development research method was used. In the design and development research method, analysis, design, development, implementation and evaluation stages are often followed to develop a product or process. In this study, a finalized sample lesson plans were developed by following the steps specified in the method and taking expert opinions. From the findings obtained, appropriate contents were determined to represent the tasks of the various parts of the lesson plans, the relationships between the stages and the tasks of the various parts of the lesson plans, and the clarity and clarity of the written expression in terms of linguistics while developing the targeted lesson plan. The results of the study were discussed with the current literature.